Ożywienie się kończy!

AS
opublikowano: 12-06-2009, 12:48

Open Finance i Home Broker oceniają, że  obserwowane na rynku nieruchomości ożywienie nie ma trwałego charakteru. Już w trzecim kwartale może wrócić spowolnienie. Mieszkania potanieją?

Obserwowane w drugim kwartale tego roku ożywienie na rynku nieruchomości już w trzecim kwartale może przekształcić się w wyraźne sezonowe spowolnienie rynku hipotecznego i liczby przeprowadzanych transakcji. Tak wynika z analiz Open Finance i Home Broker, według których ożywienie w II kwartale może nie mieć trwałego charakteru.

Co na to analitycy? „Przed nami okres wakacyjny, który charakteryzuje się niższą liczba transakcji na rynku nieruchomości. W II kw. 2009 liczba transakcji na rynku była wystarczająca, aby większość deweloperów regulowało na bieżąco zobowiązania dłużne. Sezonowy spadek liczby transakcji pociągnie naszym zdaniem za sobą kolejne obniżki cen, co spowoduje wzrost liczby transakcji. Spodziewamy się, że pierwsze „nowe” obniżki cen pojawiać się zaczną na przełomie czerwca i lipca” – twierdzi analityk Biura Maklerskiego PKO BP, Maciej Stokłosa.

- Nie drgnął jeszcze rynek kredytów hipotecznych. Dlatego spodziewam się, że oznaki ożywienia będą na razie płytkie. Nie oczekują w tym roku istotnego odbicia... Pewne odbicie będzie możliwe najwcześniej w 2010 roku - mówi w "Rzeczpospolitej" Jarosław Szanajca.

A co przewiduje JW Construction? - Przeżyłem kilka recesji w branży mieszkaniowej i oceniam, że gorzej już nie będzie. Od lutego widać, że powoli wracają klienci. Jesteśmy już w trendzie wzrostowym - pociesza Józef Wojciechowski, główny akcjonariusz jednego z największych w kraju deweloperów - JW Construction. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AS

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu