Ożywienie w USA pomoże światowej gospodarce-MFW

STOMIL-OLSZTYN Spółka Akcyjna
18-04-2002, 18:46

WASZYNGTON (Reuters) - Dzięki poprawie perspektyw ekonomicznych w USA w drugiej połowie tego roku powinno nastąpić znaczące odbicie koniunktury w światowej gospodarce, a wpływ ataków 11 września okazał się niewielki, poinformował w czwartek Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW).

Prognozy MFW zawarte w półrocznym raporcie poświęconym perspektywom światowej gospodarki były znacznie lepsze niż w listopadzie, gdy kondycja gospodarki była znacznie gorsza, a wpływ ataków 11 września nadal niepewny.

"Widać wyraźne sygnały, że gospodarka wychodzi ze spowolnienia, które zaczęło się w połowie 2001 roku. Wpływ wydarzeń z 11 września był krótkotrwały i nie przeszkodził ożywieniu w pierwszej połowie 2002 roku" - ocenia MFW.

W tym roku Fundusz oczekuje, że światowa gospodarka będzie rozwijać się w tempie 2,8 procent, a nie 2,4 procent jak zapowiadano w listopadzie i szybciej niż 2,5 procent w 2001 roku.

Wzrost gospodarczy na świecie ma przyspieszyć z 1,5 procent w ostatnim kwartale ubiegłego roku do czterech procent w czwartym kwartale 2002 roku. W całym 2003 roku wzrost ma wynieść aż cztery procent.

Jeżeli ożywienie rzeczywiście nastąpi MFW uważa, że banki centralne powinny zastanowić się nad zacieśnieniem polityki monetarnej.

Chociaż Fundusz nadal widzi pewne niebezpieczeństwa stojące przed gospodarką świata to zdaniem głównego ekonomisty MFW, Kenneth Rogoff nie obawia się powrotu recesji po krótkotrwałym ożywieniu.

USA

MFW ocenia, że gospodarka Stanów Zjednoczonych będzie rozwijać się w tym roku w tempie 2,3 procent, czyli znacznie szybciej niż 0,7 procent zapowiadane przez Fundusz w listopadzie. Największa gospodarka świata wzrosła w 2001 roku zaledwie o 1,2 procent.

W 2003 roku wzrost gospodarczy w USA ma przyspieszyć jeszcze do 3,4 procent.

"Jeżeli aktywność gospodarcza wzrośnie znacząco w pierwszym półroczu 2002 roku, wówczas okaże się, że ostatnia recesja była najłagodniejsza w historii" - ocenia MFW.

Równocześnie jednak Fundusz zastrzega, że istnieją "znaczące zagrożenia dla trwałego ożywienia w USA i innych krajach, które mogą okazać się poważnym wyzwaniem dla władz monetarnych".

Wśród nich MFW wymienił ewentualny wzrost cen ropy będący konsekwencją napięć na Bliskim Wschodzie. "Wahania cen ropy są poważnym niebezpieczeństwem dla ożywienia, szczególnie w przypadku pogorszenia się sytuacji na Bliskim Wschodzie".

UNIA EUROPEJSKA

Prognozy gospodarcze dla 12 krajów strefy euro były tylko nieznacznie wyższe niż w listopadzie. Wzrost w tym roku ma wynieść 1,4 procent, a w 2003 roku przyspieszy do 2,9 procent. W ubiegłym roku gospodarka Dwunastki rozwijała się w tempie 1,5 procent.

Fundusz ocenia również, że pełne korzyści z wprowadzenia wspólnej waluty euro przyniesie dopiero dalsza deregulacja.

"Z powodu braku wystarczająco elastycznego rynku pracy, potencjał Unii Ekonomicznej i Monetarnej (EMU) nie może być w pełni zrealizowany" - uważa MFW.

Wśród głównych niebezpieczeństw czyhających na gospodarkę europejską może okazać się słabe tempo wzrostu w Niemczech. Zdaniem MFW największa gospodarka Europy będzie rozwijać się w tym roku w tempie 0,9 procent,a w 2003 ma wzrosnąć o 2,7 procent.

Fundusz spodziewa się również, że stopa bezrobocia w Niemczech wzrośnie do 8,2 procent z 7,9 procent w ubiegłym roku i spadnie do 8,1 procent w 2002 roku. Inflacja spadnie natomiast do 1,5 procent w tym i do 1,2 procent w 2003 roku.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: STOMIL-OLSZTYN Spółka Akcyjna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Ożywienie w USA pomoże światowej gospodarce-MFW