PAIH wysyła spółki do Londynu

opublikowano: 29-03-2017, 22:00

Kilka spółek technologicznych zapuszcza korzenie w stolicy Wielkiej Brytanii. Wprowadza je tam rządowa agencja.

Od kilku lat Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH, dawniej PAIIZ) pomaga firmom w zagranicznej ekspansji. Dzięki jej pomocy biura w Londynie otworzyły ostatnio m.in. trzy spółki technologiczne: Kotrak, ESKOM i DeepDoc. — Pracownicy PAIH otworzyli nam drzwi, zorganizowali spotkania z brytyjską agencją wspierającą inwestorów. Okazało się, że warto spróbować, niewiele to kosztuje. Mamy już pierwszych klientów i pierwsze zyski — mówi Natalia Tomas, menedżer ds. rozwoju biznesu w Kotraku, rodzinnej firmie zajmującej się rozwojem oprogramowania, partnera Comarchu. To pierwsze zagraniczne biuro spółki, która działa na 14 rynkach na czterech kontynentach, ale wszędzie poza Wielką Brytanią — z Polski. — Zgłosiliśmy się do PAIH, bo interesowały nas trzy zagraniczne rynki: Niemcy, Wielka Brytania i USA. Pracownicy agencji doradzili, żeby zacząć od Londynu.

Zostaliśmy członkiem londyńskiej izby gospodarczej. Pojawiają się pierwsze zapytania biznesowe, realizujemy pierwsze kontrakty — opowiada Sebastian Niklewicz, prezes ESKOM, firmy oferującej outsourcing usług IT i wdrażanie rozwiązań z zakresu infrastruktury i bezpieczeństwa IT. W lutym biuro w Londynie otworzył DeepDoc., producent aplikacji do diagnozowania stanów lękowych i depresji.

— Polski fundusz inwestycyjny polecił mi kontakt z PAIH. Pierwsze spotkanie odbyliśmy na przełomie grudnia i stycznia, a już jesteśmy w Londynie. Zależało nam na Wielkiej Brytanii z dwóch powodów. To rynek bardzo rozwinięty technologicznie i nikogo nie dziwi, że nasza aplikacja potrafi rozpoznać zaburzenia nastroju na podstawie zdjęcia. Po drugie, podejście do zaburzeń i depresji jest tu bardzo systematyczne i analityczne. W NHS, funduszu zdrowia, osoba cierpiąca na depresję dostaje 6-12 sesji terapii, to za mało i jest zapotrzebowanie na takie rozwiązania jak nasze — opowiada Piotr Podlaś, prezes firmy DeepDoc. Polska spółka z działającą w Wielkiej Brytanii Polską Izbą Psychologów przeprowadza wdrożenie — zaoferuje bezpłatnie aplikację. Kolejnym krokiem będzie zgłoszenie rozwiązania do ramienia NHS odpowiedzialnego za rozwiązania cyfrowe.

— Aktywność polskich firm technologicznych to modelowy przykład zagranicznej ekspansji. Znają własne przewagi konkurencyjne. Wiedzą, co chcą osiągnąć za granicą. Aby skorzystać z pojawiającej się w innym kraju niszy rynkowej, potrzebują konkretnego doradztwa inwestycyjnego. Wypracowaliśmy ścieżkę obsługi tego typu inwestorów, aby krok po kroku towarzyszyć im w procesie otwierania biznesu za granicą. Zabieramy polskie firmy na wizytę studyjną, wybieramy lokalizacje, doradzamy, gdzie szukać pracowników i kooperantów, pomagamy w pozyskaniu grantu na rozwój na miejscu — mówi Tomasz Pisula, prezes PAIH. — Istotnym elementem procesu implementacji biznesu za granicą jest sprawne wejście w lokalny ekosystem biznesowy. Dlatego polskim inwestorom high-tech, którzy wybrali Londyn, zazwyczaj proponujemy rozpoczęcie działalności w co-workingach, takich jak TechHub, Level39, Central Working. Firmy już od pierwszego dnia rozbudowują sieć kontaktów i wzmacniają pozycję rynkową — dodaje Aleksander Libera, pełnomocnik zarządu ds. polskich inwestycji zagranicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane