PAK ma problem z odkrywką

„Fatalną” przyszłością energetycznej firmy Zygmunta Solorza-Żaka zajmą się w środę politycy. Minister energii mówi o „zabezpieczeniu” 7 proc. krajowej produkcji prądu

Jeśli nie będzie nowej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w Ościsłowie, zakłady należące do Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK) będą musiały zostać zamknięte. A na razie na możliwość budowy się jednak nie zanosi — brakuje zgody Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Alarmujące pismo w tej sprawie napisał do ministra energii zarząd ZE PAK. „Dalsze opóźnienie lub brak możliwości eksploatacji węgla brunatnego ze złoża «Ościsłowo» może spowodować fatalne konsekwencje nie tylko dla grupy kapitałowej ZE PAK i jej pracowników, ale też dla całego regionu konińskiego oraz bezpieczeństwa energetycznego Polski” — napisał w piśmie sprzed kilkunastu dni zarząd PAK.

Krzysztof Tchórzewski, minister energii, Mariusz Orion Jędrysek, wiceminister środowiska i główny geolog kraju, i Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii, deklarowali w lipcu wiarę w to, że uda się uruchomić dwie nowe odkrywki — w Złoczowie (koło elektrowni PGE) i w Ościsłowie (koło ZE PAK). Z tą drugą jest problem. RDOŚ się nie zgadza.
Wyświetl galerię [1/2]

WIARA JEST, ZGODY BRAK:

Krzysztof Tchórzewski, minister energii, Mariusz Orion Jędrysek, wiceminister środowiska i główny geolog kraju, i Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii, deklarowali w lipcu wiarę w to, że uda się uruchomić dwie nowe odkrywki — w Złoczowie (koło elektrowni PGE) i w Ościsłowie (koło ZE PAK). Z tą drugą jest problem. RDOŚ się nie zgadza. Marek Wiśniewski

Będzie program ratunkowy

ZE PAK to wprawdzie firma prywatna, kontrolowana przez Zygmunta Solorza-Żaka, ale jej losem zajmują się ministrowie. PAK odpowiada za 7 proc. krajowej produkcji energii elektrycznej, więc gdyby jego aktywów zabrakło, byłby to dla systemu elektroenergetycznego duży problem. Nic więc dziwnego, że w środę problemami PAK zajmie się sejmowa komisja ds. energii i skarbu państwa. W porządku obrad jest m.in. wystąpienie ministra energii na temat „zabezpieczenia 7 proc. energii elektrycznej z ZE PAK, którego dalsze funkcjonowanie jest zagrożone”. Zapytaliśmy Ministerstwo Energii o szczegóły planu ratunkowego, ale do zamknięcia tego numeru nie odpowiedziało. W programie jest też dyskusja o przygotowaniu „programu ratunkowego dla regionu konińskiego”. Nie będzie to pierwszy raz, kiedy politycy zajmują się PAK-iem.

W lipcu mocne stanowisko w tej sprawie zajęli Mariusz Orion Jędrysek, wiceminister środowiska i główny geolog kraju, oraz Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii. Ramię w ramię zaprezentowali założenia nowej polityki surowcowej kraju, w której węgiel brunatny odgrywa ważną rolę. Obaj wiceministrowie zadeklarowali, że wierzą, że uda się uruchomić dwie nowe odkrywki — w Złoczowie (koło elektrowni PGE) i właśnie w Ościsłowie. Opinia Mariusza Oriona Jędryska jest o tyle ważna, że to Ministerstwo Środowiska pośrednio nadzoruje RDOŚ, która odmawia zgody na odkrywkę Ościsłowo. Na razie z odmownej decyzji się nie wycofuje.

Dostaw węgla nie będzie

Odkrywka w Ościsłowie ma zapewnić węgiel dla dwóch najważniejszych aktywów w grupie PAK, czyli elektrowni Pątnów II i zmodernizowanych bloków Pątnów I. Dziś obie elektrownie zaopatrywane są ze złóż, które są na wyczerpaniu. „Istnieje ryzyko przerw w dostawach węgla dla aktywów wytwórczych grupy” — napisał zarząd PAK w raporcie na koniec pierwszego półrocza. Dla PAK to tym bardziej bolesne, że firma poniosła już koszty związane z odkrywką. Wydała 8 mln zł na przygotowanie dokumentacji i zakup gruntów, kolejne 6 mln zł wydała na budowę pompowni, która ma służyć do przerzutu wód do Jeziora Wilczyńskiego. We wrześniu Ipopema Securities zaleciła sprzedawanie akcji ZE PAK, a DM BZ WBK obniżył notę z „kupuj” do „trzymaj”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / PAK ma problem z odkrywką