Pakiet podpisany

JK
opublikowano: 31-07-2009, 00:00

Prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę o łagodzeniu skutków kryzysu gospodarczego.

Prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę o łagodzeniu skutków kryzysu gospodarczego.

Ustawa ma obowiązywać dwa lata. Z pomocy finansowej na utrzymanie miejsc pracy skorzystają firmy, którym po 1 lipca 2008 r. z powodu kryzysu spadły obroty co najmniej o 25 proc. Pracodawca będzie mógł przenosić pracowników na pół etatu, którzy uzyskają tzw. przestojowe w wysokości minimalnego wynagrodzenia. Państwo dopłaci do ich wynagrodzeń około 500 zł na osobę. Wszystkie firmy będą mogły także korzystać z elastycznego, 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego czasu pracy. Ustawa wprowadza także ograniczenia w stosowaniu umów o pracę na czas określony. Tę formę zatrudnienia będzie można stosować nie dłużej niż dwa lata.

Adam Ambroziak, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich

Bez wątpienia prezydent słusznie postąpił, podpisując tę ustawę. Jest ona korzystna zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Ustawa zawiera kompleksowe rozwiązania, które pozwolą wielu firmom uratować się przed kryzysem. Rząd dał więc przedsiębiorcom odpowiednie narzędzia, jednak ich skuteczność zależeć będzie od samych firm oraz od sytuacji polskiej gospodarki oraz gospodarek światowych. Ważne jest to, że rząd dotrzymał słowa, że ustawa antykryzysowa wejdzie w życie tuż po wakacjach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu