Palladia: Dolar nieco w dół

Palladia Capital Markets
opublikowano: 02-02-2005, 10:02

W pierwszych godzinach środowej sesji notowania europejskiej waluty do dolara wzrosły. Kurs EUR/USD zwyżkował z 1,3037 do 1,3091.

W pierwszych godzinach środowej sesji notowania europejskiej waluty do dolara wzrosły. Kurs EUR/USD zwyżkował z 1,3037 do 1,3091.

Konkretnego powodu osłabienia zielonego nie było. Wyjście kursu w górę z wczorajszych popołudniowych poziomów 1,3000/5 miało bardziej techniczny niż fundamentalny charakter. Kto wie być może inwestorów do zakupów wspólnej waluty skłoniło przekonanie o tym, że FED wieczorem czasu polskiego co prawda podwyższy po raz szósty z rzędu poziom stóp procentowych w USA o 25 pkt bazowych do poziomu 2,5 proc., ale raczej nie porzuci polityki „akomodacyjnej”. Niektórzy mogą obawiać się również tego, że zaplanowane na 4-5 lutego spotkanie w Londynie przedstawicieli państw grupy G7 nie przyniesie żadnych zmian na rynku walutowym (także w stosunku do Azji), a to może wywołać kolejne wzrosty ceny euro do dolara.

Do dalszych wzrostów kursu EUR/USD nie doszło. Rano nadeszły słabe dane makro z Niemiec. Gazeta Die Welt podała, że w styczniu nieskorygowana sezonowo liczba bezrobotnych w tym kraju wzrosła do 5,037 mln z 4,464 mln w grudniu i była najwyższa w okresie powojennym. O tym, że liczba bezrobotnych znalazła się powyżej 5 mln mówił również w wywiadzie dla telewizji ZDF minister gospodarki i pracy tego kraju, Wolfgang Clement. Dodatkowo rano agencje informacyjne powołując się na swoje źródła poinformowały, że skorygowany sezonowo wzrost bezrobocia w styczniu wyniósł 227 tys. Na rynku oczekiwano wzrostu o 150 tys. Oficjalne dane zostaną przedstawione o godz. 9:55. Gorsze od prognoz były również opublikowane o godz. 8:00 inne dane z Niemiec. W grudniu sprzedaż detaliczna spadła o 0,3 proc. m/m i 2,7 proc. r/r. Na rynku oczekiwano wzrostu w skali roku o 1,7 proc.

Prognoza

O godz. 20:15 czasu polskiego poznamy decyzję FED. W dalszym ciągu jesteśmy zdania, że w oczekiwaniu i/lub reakcji na nią wartość amerykańskiej waluty powinna wzrastać. Technicznie sytuacja na rynku EUR/USD cały czas bez zmian. Najbliższe wsparcie zlokalizowane jest na poziomie 1,2947 (minimum z 25 stycznia). Jego pokonanie w dół otwiera drogę do kluczowej bariery na 1,2925. Co do kluczowych oporów to zlokalizowane są one nadal na poziomie 1,3122 (czwartkowe maksimum) oraz 1,3127 (szczyt z 17 stycznia). Dopiero trwałe wyjście powyżej drugiej z tych barier może otworzyć drogę do wzrostów w kierunku 1,3292 (szczyt z 12 stycznia).

Dodatkowo w nocy czasu polskiego ze swoje doroczne orędzie o stanie państwa wygłosi. Należy oczekiwać, że przede wszystkim będzie mówi o potrzebie reformy systemu emerytalnego (Social Security).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Palladia Capital Markets

Polecane