Palladia: G7 na tapecie

Palladia Capital Markets
opublikowano: 25-01-2005, 09:40

Choć do zaplanowanego na 4-5 lutego spotkania w Londynie ministrów finansów i szefów banków centralnych państw grupy G7 zostało jeszcze dobrych kilka dni to na rynku przed tym ważnym (z punktu widzenia wartości dolara) wydarzeniem powoli zaczyna robić się gorąco.

Choć do zaplanowanego na 4-5 lutego spotkania w Londynie ministrów finansów i szefów banków centralnych państw grupy G7 zostało jeszcze dobrych kilka dni to na rynku przed tym ważnym (z punktu widzenia wartości dolara) wydarzeniem powoli zaczyna robić się gorąco.

W poniedziałek ministrowie finansów Francji i Niemiec podczas spotkania w Paryżu podkreślili, że Europa wystarczająco już ucierpiała z powodu spadku wartości dolara. Herve Gaymard mówił o tym, że sprawa skoordynowanej interwencji będzie zapewne tematem rozmów na szczycie G7. Z kolei Hans Eichel podkreślił, że Stany Zjednoczone powinny zredukować „podwójny deficyt”. Dodał on także, że rozwiązanie tego problemu wymaga podjęcia działań również ze strony Europy i Azji. Co do tego ostatniego regionu to ma nadzieję, że zdecyduje się on na przyjęcie bardziej elastycznej polityki monetarnej.

Także w poniedziałek amerykański sekretarz skarbu powiedział jednak, że nie spodziewa się większych zmian na rynku walutowym po posiedzeniu G7. Podobnego zdania jest japoński minister finansów Sadakazu Tanigaki – o czym mówił we wtorek. John Snow podkreślił także po raz kolejny, że Stany Zjednoczone będą dążyły do zniwelowania poziomu deficytów.

W reakcji na wypowiedzi europejskich polityków na początku azjatyckiej części handlu notowania europejskiej waluty zniżkowały do 1,3009. Kupującym dolary pary na długo jednak nie starczyło. W kolejnych godzinach handlu kurs EUR/USD zwyżkował i niedługo po otwarciu sesji europejskiej sięgnął poziomu1,3059.

Prognoza

Technicznie sytuacja bez zmian. Dla kursu EUR/USD w dalszym ciągu najbliższy opór znajduje się na poziomie 1,3118 (szczyt z 19 stycznia). Jego udane przebicie otwiera drogę do wzrostów w kierunku poziomu 1,3292 (szczyt z 12 stycznia). Aby to jednak nastąpiło ważne jest także pokonanie oporu na 1,3127. Utrzymanie się ceny euro poniżej tego poziomu (szczyt z 17 stycznia) powoduje bowiem, że cały czas istnieje prawdopodobieństwo kolejnego ruchu w kierunku poziomu figury 1,3000 i potem poziomu 1,2925. Pokonanie tej bariery w dół otwiera drogę do spadków w kierunku 1,2895 i 1,2825.

O godz. 16:00 opublikowane zostaną dane o zaufaniu amerykańskich konsumentów za styczeń. Analitycy spodziewają się, że wskaźnik je opisujący spadnie do 101,0 z 102,3 pkt w grudniu. Także o godz. 16:00 napłyną informacje o sprzedaży domów na rynku wtórnym USA w grudniu. Prognozy mówią o spadku ich liczby do 6,80 mln z 6,94 mln w listopadzie. Na wieczór (około 18:30) zaplanowano wystąpienie szefa Fed-u w Kansas City. Warto jednak przypomnieć, że Thomas M. Hoenig nie jest ani stałym, ani alternatywnym członkiem FOMC.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Palladia Capital Markets

Polecane