Czytasz dzięki

Pandemia strachu na Wall Street

opublikowano: 24-06-2020, 22:32

Wartość Średniej Przemysłowej Dow Jones spadła w środę o 710 pkt., czyli 2,7 proc. S&P500 stracił 2,6 proc., a Nasdaq kończył dzień zniżką o 2,2 proc.

Na amerykańskie rynki akcji wrócił strach, że pandemia nie ustąpi tak szybko jak tego jeszcze niedawno oczekiwano. Rośnie obawa, że choć nie będzie drugiego zamknięcia gospodarki, co zapowiedział prezydent Donald Trump, to w wymiarze lokalnym nie jest to wcale wykluczone. Przykładem było Apple, które z powodu pogorszenia sytuacji zdecydowało o tymczasowym zamknięciu 7 sklepów w Houston. Wiadomości z frontu walki z pandemią nie były w środę dobre. Na Florydzie i w Kalifornii zanotowano największą liczbę nowych zakażeń, a w największym mieście Teksasu zajętych jest 97 proc. łóżek na oddziałach intensywnej opieki. Doniesienia, że Nowy Jork, New Jersey i Connecticut wprowadzają obowiązkową 14-dniową kwarantannę dla przyjezdnych ze stanów o wysokiej liczbie zakażeń wywołała przecenę akcji spółek transportowych.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Negatywny wpływ na rynki miała także wiadomość Bloomberga, że administracja Donalda Trumpa planuje wprowadzenie cła na import wartości 3,1 mld USD z Francji, Niemiec, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Nastrojów inwestorów nie poprawił także Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który opublikował w środę prognozy, z których wynika, że globalna zapaść gospodarcza będzie dużo większa, a wychodzenie z niej wolniejsze niż oczekiwano w kwietniu. 

Podaż przeważała we wszystkich 11 głównych segmentach S&P500. Najmocniej wyprzedawane były akcje spółek energii (-5,5 proc.), przemysłowych i finansowych (po -3,5 proc.). Przez całą sesję najmniej traciły segmenty dóbr codziennego użytku (-1,6 proc.) i użyteczności publicznej (-0,9 proc.). Na zamknięciu taniało 488 spółek wchodzących w skład S&P500. Największe, przekraczające 10 proc. spadki kursów notowały akcje armatorów statków wycieczkowych: Norwegian Cruise Line, Royal Caribbean Cruises  i Carnival Corporation.

Spadły kursy wszystkich 30 blue chipów ze średniej Dow Jones. Najmocniej taniały akcje koncernu chemicznego Dow Inc. (-7,0 proc.), Boeinga (-6,0 proc.) i największej amerykańskiej spółki naftowej Exxon Mobil (-4,7 proc.). Najmniej spadała wartość spółek z branż radzących sobie lepiej niż inne w okresie dekoniunktury: fastfoodu McDonald's (-1,25 proc.), producenta artykułów pierwszej potrzeby Procter & Gamble  (-1,1 proc.) oraz sieci supermarketów Walmart.  (-0,6 proc.).

Na Nasdaq taniało ok. 2,5 tys. z 3 tys. notowanych tam spółek. Spośród tych o największej kapitalizacji kursy zdecydowanej większości spadały. W przypadku technologicznych blue chipów z grupy FAANG najmocniej staniał Facebook (-3,4 proc.), a najmniej Amazon.com (-1,1 proc.).

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane