Paniom gorzej idzie spłata pożyczek

Sylwia Wedziuk
opublikowano: 06-03-2018, 22:00

Bizneswomen potrafią łączyć prowadzenie firmy z życiem rodzinnym, ale nie gospodarują zobowiązaniami tak dobrze jak panowie.

Kobiety są właścicielkami ponad 931,3 tys. firm z ponad 4,4 mln zarejestrowanych w bazie CEIDG jako jednoosobowe działalności gospodarcze — wyliczyło Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Przy tym ponad 217 tys. podmiotów należących do pań znajduje się w bazie BIK Przedsiębiorca z powodu zobowiązań finansowych zaciągniętych na cele związane z prowadzoną działalnością. Biznesy kobiet stanowią ok. 30 proc. łącznej liczby najmniejszych przedsiębiorstw, które wzięły pożyczki firmowe.

Właścicielki jednoosobowych działalności w sumie mają 310 tys. czynnych produktów kredytowych, a do spłaty — 17,63 mld zł. Najchętniej bizneswomen korzystają z kredytów obrotowych oraz limitów w koncie — oba te produkty stanowią łącznie 61,8 proc. zobowiązań firm zarządzanych przez kobiety, co daje kwotę 8,8 mld zł. Choć pożyczanie na inwestycje cieszy się mniejszą popularnością, to wynikające z tego zobowiązania sięgają aż 9,9 mld zł.

Zdaniem BIK, aktywność kredytowa firm, których właścicielkami są kobiety, nie różni się od tej w przedsiębiorstwach zarządzanych przez mężczyzn. Nieco gorzej panie spłacają pożyczki. Udział zobowiązań opóźnionych powyżej 90 dni w przypadku podmiotów prowadzonych przez kobiety wynosi 10,2 proc., podczas gdy dla mężczyzn ten odsetek wynosi 9,7 proc. Najgorzej spłata kredytu idzie paniom, które prowadzą działalność w typowo męskiej branży budowlanej.

BIK zapytał właścicielki firm także o to, jak udaje im się godzić pracę zawodową z życiem rodzinnym. Okazuje się, że dla 58 proc. kobiet połączenie tych aktywności nie stanowi problemu. Aż 51 proc. ankietowanych uważa, że są lepiej zorganizowane i bardziej zaradne od mężczyzn. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Paniom gorzej idzie spłata pożyczek