Państwo będzie dopłacać 60 proc. kosztów ubezpieczenia upraw

opublikowano: 03-01-2007, 20:44

Budżet państwa będzie mógł dopłacić rolnikom 60 proc. kosztów ubezpieczenia upraw polowych, a nie jak dotychczas 50 proc. - zakłada projekt nowelizacji ustawy o dopłatach do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, który w środę przyjął rząd.

Budżet państwa będzie mógł dopłacić rolnikom 60 proc. kosztów ubezpieczenia upraw polowych, a nie jak dotychczas 50 proc. - zakłada projekt nowelizacji ustawy o dopłatach do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, który w środę przyjął rząd.

Jak wyjaśnił PAP wiceminister rolnictwa Marek Zagórski, projekt wprowadza dogodny dla zakładów ubezpieczających system zachęt, dotyczący zawierania z rolnikami umów ubezpieczeniowych. Dodał, że dotychczasowe przepisy nie zachęcały do takich umów. W 2006 roku budżet przeznaczył na ten cel 55 mln zł, które zostały wykorzystane tylko w niewielkim stopniu.

Projekt nowelizacji m.in. wprowadza maksymalną sumę ubezpieczenia, która będzie wyznaczana przez ministra rolnictwa. W opinii Zagórskiego, takie rozwiązanie ma gwarantować jednolity poziom dopłat w całym kraju, a także będzie zabezpieczać budżet przed nadmiernymi wypłatami.

Nowe przepisy przewidują na przykład, że rolnik będzie płacił 3,5 proc. sumy ubezpieczenia w przypadku ubezpieczenia rzepaku jarego i zbóż.

Wiceminister uważa, że takie rozwiązanie jest korzystne dla rolników, gdyż przy stosunkowo małych kosztach ubezpieczenia, będą mogli uzyskać odszkodowanie pokrywające niemal całkowite straty. Zagórski zauważył, że w minionym roku państwo nie było w stanie pokryć strat spowodowanych różnymi klęskami. W 2006 roku budżet zrekompensował rolnikom jedynie 10 proc. strat poniesionych w wyniku suszy czy powodzi.

W opinii Zagórskiego, najważniejszą zmianą w nowelizacji jest wprowadzenie od 1 lipca 2008 roku obowiązkowego ubezpieczenia dla rolników otrzymujących dopłaty bezpośrednie. Gospodarstwo będzie musiało ubezpieczyć co najmniej 50 proc. gruntów.

Jak podkreślił, ważny jest także zapis, zgodnie z którym budżet będzie pokrywał do 40 proc. strat z tytułu klęski suszy. Ponadto rolnik będzie mógł ubezpieczyć się od pojedynczego ryzyka (np. tylko powodzi lub suszy), podczas gdy obecnie wszystkie klęski objęte były pakietem.

Według wiceministra, środki zaproponowane w tegorocznym budżecie na dopłaty do ubezpieczeń rolnych (220 mln zł) są wystarczające.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane