Państwo dopłaci do pensji zagrożonych embargiem

opublikowano: 27-10-2014, 00:00

Firmy, które tracą na zakazach handlu z innymi krajami, mają szanse na utrzymanie zatrudnienia.

Spadek obrotów spowodowanych embargiem rosyjskim może być częściowo zrekompensowany pomocą państwa. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) skierowałodo uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych projekt, którego celem jest powstrzymanie przedsiębiorców przed zmniejszaniem zatrudnienia na skutek pogorszenia sytuacji finansowej firm. Do tego celu zostanie wykorzystana ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy, obowiązująca niecały rok. Wynikające z niej wsparcie zatrudnienia polega na dopłatach do wynagrodzeń pracowników zagrożonych zwolnieniami. Projektowana nowelizacja ustawy rozszerza stosowanie tych przepisów na firmy zajmujące się handlem, przetwórstwem lub transportem, których obrót produktami (w ujęciu wartościowym i ilościowym) na rynkach krajowych i zagranicznych zmalał w następstwie ograniczenia wwozu towarów na terytoria innych krajów z przyczyn niezależnych od przedsiębiorców. Na pomoc mogą liczyć ci, u których po 6 sierpnia 2014 r. wystąpi spadek sprzedaży towarów lub usług nie mniejszy niż 15 proc. w ciągu trzech kolejnych miesięcy w porównaniu do takiego samego okresu roku poprzedniego.

Grzegorz Kawecki

Przedsiębiorcy, którzy spełnią ustawowe warunki, będą mogli wystąpić do marszałków województw o wypłatę z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) z tytułu zmniejszonego zapotrzebowania na pracę zatrudnionych. Zgodnie z ustawą, refundacja wynagrodzeń z FGŚP odpowiada 100 proc. zasiłku dla bezrobotnych zwiększonego o składki ZUS należne od pracownika (obecnie to łącznie ponad 1 tys. zł). Projekt przewiduje także możliwość dofinansowania kosztów szkolenia podjętego przez pracowników firmy, w której doszło do przestoju albo obniżenia wymiaru czasu pracy. MPiPS chce, aby nowela weszła w życie 1 lutego 2015 r., a pomoc ma być realizowana w latach 2015-17.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane