Papier toaletowy kolejną ofiarą kryzysu kontenerowego

ARŻ, Bloomberg
opublikowano: 25-03-2021, 12:38

Brazylijska spółka Suzano, jeden z największych na świecie producentów używanej do produkcji papieru toaletowego celulozy, ostrzega, że ​​globalny kryzys w branży kontenerów transportowych może zacząć powodować utrudnienia w dostawach.

Papier toaletowy
Papier toaletowy
Fot. Mylene2401/Pixabay

Popyt na papier toaletowy do użytku domowego wzrósł w trakcie pandemii, a konsumenci, szczególnie w jej pierwszej fazie, zaczęli gromadzić zapasy.

Dyrektor generalny Suzano, Walter Schalka jest zaniepokojony zatorami w transporcie morskim. Brazylijska spółka przesyła surowiec do producentów głównie w ten sposób. Zakłócenia w handlu celulozą mogą w dłużej perspektywie wpłynąć na dostępność gotowego papieru toaletowego w sklepach.

Wraz z większym zainteresowaniem transportem kontenerowym, statki drobnicowe, którymi Suzano realizuje dostawy, są rzadziej dostępne. Firma musiała już zrewidować swoje cele na marzec i przesunąć część zamówień na kwiecień.

Kryzys kontenerowy, wywołany ogromnym popytem w Chinach, trwa od kilku miesięcy. Ostrzeżenie ze strony producenta celulozy jest jednym z pierwszych sygnałów wskazujących na jego rozprzestrzenianie na inne gałęzie żeglugi. Jeśli niedobór będzie nadal zwiększał koszty frachtu, może wywołać również widmo przyspieszającej inflacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane