Parker: ropa może wkrótce kosztować 100 USD

opublikowano: 28-05-2018, 12:18
aktualizacja: 28-05-2018, 12:21

Arabia Saudyjska jest zdeterminowana, aby utrzymać obecny poziom cen ropy, ale całkowite wstrzymanie wydobycia w Wenezueli może spowodować szybki wzrost kursu baryłki do 100 USD, uważa Bob Parker, członek komitetu inwestycyjnego w Quilvest Wealth Management.

- Myślę, że Arabia Saudyjska, reszta OPEC i Rosja osiągnęli swój cel eliminacji nadmiaru ropy na rynku – powiedział Parker w CNBC. – Uważam, że chcieliby uniknąć mocniejszego wzrostu cen, powiedzmy do 100 USD za baryłkę, bo uważają, iż taki skok mógłby potem doprowadzić do globalnego spowolnienia – dodał.

Zobacz więcej

Ropa naftowa

Bloomberg

Jego zdaniem, Arabia Saudyjska chciałaby utrzymać notowania ropy w przedziale 70-80 USD za baryłkę. Jednak ruch w kierunku 100 USD może nastąpić już wkrótce jeśli dojdzie do całkowitego załamania wydobycia w Wenezueli, co jest całkiem prawdopodobne w obliczu coraz głębszego kryzysu gospodarczego tego kraju, uważa Parker.

Wydobycie ropy w Wenezueli spadło do ok. 1,4 mln baryłek dziennie w ostatnich miesiącach. Jest o prawie 40 proc. niższe niż w 2015 roku.

Obecnie baryłka ropy WTI z lipcowych kontraktów tanieje o 1,8 proc. do 66,67 USD. Kurs ropy Brent z sierpniowych kontraktów tanieje o 1,45 proc. do 75,36 USD.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Parker: ropa może wkrótce kosztować 100 USD