Partii Marka Jurka pomaga efekt nowości - prasa

opublikowano: 20-04-2007, 07:31

Dwie trzecie Polaków uważa, że odejście Marka Jurka z PiS utrudni tej partii rządzenie. Takie są wyniki sondażu GfK Polonia przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej".

Tylko 15 proc. ankietowanych uważa, że może to pomóc rządzącej koalicji. Utrudnienie może być tym większe, że wczoraj po południu były marszałek zapowiedział założenie nowej partii chrześcijańsko- konserwatywnej.

Czy Polacy głosowaliby na nową partię Marka Jurka? Co piąty respondent odpowiada "tak". Ale aż 46 proc. w ogóle nie dopuszcza takiej możliwości.

"Poparcie dla nowych inicjatyw zawsze jest wysokie ze względu na efekt nowości. Platforma Obywatelska też na początku wzbudziła euforię. Późniejsze sondaże, a przede wszystkim wynik wyborczy, były słabsze" - przypomina politolog z Uniwersytetu Gdańskiego Jarosław Och.

Stanowisko marszałka już nieraz dodawało politykom skrzydeł. Zarówno Marek Borowski, marszałek za kadencji SLD, jak i Maciej Płażyński, który rządził w Sejmie pełną kadencję AWS-UW, stali się secesjonistami. Pierwszy odszedł z SLD i założył Socjaldemokrację Polską, drugi był jednym z trzech liderów współtworzących Platformę Obywatelską na gruzach AWS i UW - przypomina "Rzeczpospolita". (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Partii Marka Jurka pomaga efekt nowości - prasa