Patent Libetu na spowolnienie

  • Emil Górecki
opublikowano: 28-03-2013, 00:00

Rynek bruku skurczył się o 17 proc. Giełdowa spółka uważa, że sobie z tym poradzi. Pomoże design.

Kostka brukowa i elementy małej architektury z segmentu premium — to produkty, których sprzedaż ma dać za dwa lata połowę przychodów Libetu, spółki kontrolowanej przez Innova Capital. Na razie jest to 37 proc.

— Polska to jeden z największych w Europie rynków kostki brukowej. W 2012 r. liczba domów jednorodzinnych oddanych do użytku wzrosła o 26,8 proc., a polski klient jest coraz bardziej wymagający. To utwierdza nas w słuszności inwestycji w najbardziej marżowy segment premium — mówi Thomas Lehmann, prezes Libetu.

Przytacza badania PMR, które wskazują, że rynek kostki skurczył się w 2012 r. o 17 proc., ale segment premium utrzymał poziom sprzedaży. Prezes spodziewa się, że w tym roku spadek wyniesie 5-6 proc., a sprzedaż droższych produktów wzrośnie o ok. 2 proc. W zeszłym roku w Polsce sprzedano około 77 mln mkw. kostki brukowej. Libet szacuje udział w rynku bruku z wyższej półki na 32 proc.

Spółka rozpoczęła też produkcję elementów małej architektury.

— Dla jednego z polskich miast mamy wyprodukować 500 ławek. Przez pół roku nasze moce będą w pełni wykorzystane — zapewnia prezes. We współpracy ze studentami krakowskiej ASP spółka tworzy wzory kostki, chronione przez patent. Wkrótce pokaże je na największych targach designu w Mediolanie.

— Dostaliśmy już pierwsze zapytanie o licencję — mówi Thomas Lehmann. Grupa Libet wypracowała w 2012 r. 209 mln zł przychodów (spadek o 27 proc. w porównaniu z 2011 r.) oraz 3,5 mln zł zysku netto (spadek o 89 proc.).

— Skurczył się cały rynek. Zrezygnowaliśmy z kontraktów, w których istniało spore ryzyko braku ściągnięcia należności w odpowiednim czasie. Podnieśliśmy ceny, czego spora część rynku nie zrobiła, i zbyt późno się z tych podwyżek wycofaliśmy. Jednak w tym roku spodziewamy się lepszych wyników, bo firma nie planuje większych inwestycji i jest zrestrukturyzowana — mówi Ireneusz Gronostaj, członek zarządu odpowiedzialny za finanse spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane