Patriotyzm – także europejski

opublikowano: 22-05-2014, 00:00

JANUSZ PIECHOCIŃSKI wicepremier minister gospodarki

Cczas przyspieszył i nie można go marnować. Rok temu inaugurowaliśmy redakcyjną inicjatywę patriotyzmu gospodarczego po jednym z najtrudniejszych kwartałów polskiej gospodarki, a dzisiaj spotykamy się po kwartale optymistycznym, dającym nadzieję na ustabilizowanie się tempa wzrostu. Ale razem możemy więcej, czas więc na patriotyzm gospodarczy również w naszych wzajemnych relacjach. Czas na zdobywanie nowych rynków, skuteczne zmierzenie się z polskim przekleństwem z przeszłości „cudze chwalicie, swego nie znacie”. Gdy dokonujemy audytu minionych dwudziestu pięciu lat, to wśród tych, którzy zmienili rzeczywistość, widzimy wielu polskich przedsiębiorców. Czas na racjonalną

ocenę tego, co zachodzi w gospodarce światowej. Czas także na patriotyzm europejski jako istotny element dopełniający gospodarczy patriotyzm narodowy. W ciągu trzech, a najdalej pięciu lat staną przed nami nowe wyzwania — megastrefy powstającej dzięki umowie o wolnym handlu i inwestycjach UE z USA. Czas także na odnalezienie się Polski w nowej rzeczywistości unijnej perspektywy budżetowej 2014–20, która będzie okresem wzrostu konkurencyjności, pomnażania kapitału ludzkiego i budowania kapitału społecznego. To czas szczególny, w którym politycy muszą stworzyć odpowiednie warunki przedsiębiorczości w nowoczesnym państwie.

Polityka tylko wtedy służy dobrze ludziom, gdy służy gospodarce, bo to w niej tworzą się dochody i nadzieje, w niej realizuje się rodzina i przyszłość. Czas więc na mądrą wspólnotową politykę poszerzania swobody i wolności gospodarczej, na umacnianie tego, co z takim trudem budujemy — najlepszej przestrzeni otaczającej polską przedsiębiorczość. Czas na potwierdzenie, że nie boimy się tych wyzwań, potrafimy omijać zagrożenia i wykorzystywać szanse. Stać nas na to.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu