Pawlak po stronie Skrzypka

JKW
opublikowano: 09-04-2010, 00:00

Wicepremier też nie chce linii kredytowej w MFW. Bliżej mu do zdania szefa NBP niż premiera Donalda Tuska.

Wicepremier też nie chce linii kredytowej w MFW. Bliżej mu do zdania szefa NBP niż premiera Donalda Tuska.

Zarząd Narodowego Banku Polskiego zyskał sprzymierzeńca w sporze o linię kredytową dla Polski w Międzynarodowym Funduszu Walutowym (MFW). Wsparcie przyszło z najmniej oczekiwanej strony — od jednego z liderów rządu.

— Na razie nie ma potrzeby przedłużenia linii MFW. Powinniśmy się skupić na tym, aby zwiększać nasz wzrost gospodarczy i poprawiać możliwości rozwojowe. Z kolei rozwiązania MFW są tylko polisą ubezpieczeniową, na którą nie za bardzo należy liczyć — oświadczył wczoraj Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki.

W ubiegłym tygodniu właśnie linia kredytowa okazała się iskrą, która wywołała spór między bankiem centralnym a rządem. Kiedy Dominique Strauss-Kahn, szef MFW, przyjechał do Polski, żeby dowiedzieć się, czy Polska przedłuża współpracę, od Sławomira Skrzypka, prezesa NBP, usłyszał odmowę, a od premiera Donalda Tuska — potwierdzenie. Obie strony dotąd pozostały przy swoim.

— Linia MFW byłaby ubezpieczeniem na wszelki wypadek — mówił wczoraj Donald Tusk.

— Podpisanie kolejnej umowy nie jest potrzebne — przekonywał w tym czasie Witold Koziński, wiceprezes banku.

Nie wykluczył jednak, że po kredyt do MFW będzie można zwrócić się w przyszłości.

— 5 maja kończy się poprzednia roczna umowa. Nie jest to jednak data, która zmuszałaby nas do podpisania kolejnej umowy. Możemy to zrobić kilka miesięcy czy nawet rok później — przekonywał Witold Koziński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy