Pażur nie wytrzymał podaży akcji

Robert Grzeszczuk
opublikowano: 06-11-2000, 00:00

Pażur nie wytrzymał podaży akcji

Po zniesieniu widełek ograniczających wahania kursu, akcje notowanego na rynku równoległym Pażura straciły w piątek na wartości ponad 50 proc.

Po piątkowej przecenie akcje Pażura zostały wycenione na 8,8 zł, a sesja zakończyła się ponad 60-proc. nadwyżką sprzedaży. Nabywców znalazło jednak ponad 94,5 tys. walorów przedsiębiorstwa, co pozwala przypuszczać, że zainteresowanie spółką jeszcze powróci.

Nieoficjalnie wiadomo, że duży udział w ostatniej przecenie przedsiębiorstwa miały biura maklerskie, którym inwestorzy nie spłacili kredytów zaciągniętych na zakup akcji.

Przeprowadzona na przełomie sierpnia i września ubiegłego roku publiczna emisja akcji Pażura, poprzedzająca wprowadzenie spółki do obrotu giełdowego, nie spotkała się z dużym zainteresowaniem inwestorów. Spośród maksymalnej liczby 1,2 mln walorów serii E, które były jej przedmiotem, objętych zostało jednak tylko niespełna 875 tys. W tym 775 tys. akcji trafiło na rachunki byłego członka rady nadzorczej spółki Przemysława Kostro i jego żony.

Od listopadowego debiutu rozpoczęło się pompowanie kursu. Tylko do końca ubiegłego roku wartość akcji warszawskiej spółki zwiększyła się ponad dwukrotnie- z 7 do 14,5 zł. W maju tego roku osiągnęła poziom 42,9 zł, jak dotąd najwyższy w swojej historii. Jednak aż do momentu obecnej przeceny akcje Pażura nie spadły poniżej poziomu 33 zł.

Pażur jest jedną z największych krajowych hurtowni papierosów. Jednak rynek, na którym działa, charakteryzuje się bardzo dużą konkurencją, co znajduje swój wyraz w uzyskiwanych przez przedsiębiorstwo marżach. Tylko w ubiegłym roku, mimo prawie 42-proc. wzrostu przychodów do poziomu 768 mln zł, marża na sprzedaży obniżyła się o 20 proc., do 0,37 proc. Po trzech kwartałach tego roku jej poziom spadł do 0,05 proc., przy czym w 3 kwartale Pażur zanotował stratę na sprzedaży wielkości 534 tys. zł. W takiej sytuacji koniecznością może się okazać konsolidacja przedsiębiorstwa z innymi firmami branży. Rynek ten kontrolowany jest praktycznie przez producentów i nie można wykluczyć, że będą oni zmierzać, aby dotychczasowe wydłużone terminy płatności zastąpić rozliczeniami gotówkowymi.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Grzeszczuk

Polecane