Pażur planuje nową emisję
Dzisiejsze NWZA Pażura ma podjąć uchwałę w sprawie emisji od 3,825 do 7,650 mln akcji na okaziciela serii F. Emisja skierowana będzie tylko do akcjonariuszy, którzy są właścicielami walorów imiennych uprzywilejowanych co do głosu w stosunku 1 do 5.
Pażur, warszawski dystrybutor papierosów, zamierza uporządkować kapitał akcyjny, rezygnując z akcji imiennych uprzywilejowanych co do głosu w stosunku 1 do 5. Temu celowi ma służyć nowa emisja. Zarząd spółki uważa, że wyłączenie prawa poboru dla akcjonariuszy posiadających akcje zwykłe na okaziciela pozwoli na szybkie i skuteczne uzyskanie kapitału. Akcje imienne uprzywilejowane będą zamieniane w proporcji 4 akcje serii F za 1 akcję uprzywilejowaną. Cena emisyjna ma być równa wartości nominalnej i będzie wynosić 1 zł za walor.
Zakładając optymistyczny scenariusz, Pażur może zyskać tą drogą około 8 mln zł. Środki zostaną przeznaczone na bieżącą działalność spółki.
Zdaniem analityków, podwyższenie kapitału akcyjnego bez zmiany proporcji liczby głosów posiadanych przez akcjonariuszy na WZA pozwoli Pażurowi w końcu poprawić płynność akcji na parkiecie.
Rok 2000 nie należał do najlepszych w historii warszawskiego dystrybutora. Marek Buniewicz, prezes spółki, winą za to obarcza dekoniunkturę na rynku papierosów i rosnący przemyt zza wschodniej granicy.
— Oficjalna sprzedaż papierosów z 87 mld sztuk w 1999 roku spadła w 2000 r. do 72 mld sztuk. Do tego dochodzi nielegalny przemyt, który szacuje się na 15-20 mld sztuk rocznie — wyjaśnia Marek Buniewicz.
Według przedstawicieli firmy, zakaz reklamy papierosów nie miał dla niej większego znaczenia. Największy wpływ miał natomiast spadek marży, który bezpośrednio odbił się na wynikach finansowych Pażura.
Przy przychodach ze sprzedaży wysokości 887 mln zł spółka wypracowała zysk netto wysokości 1,77 mln zł. W roku 1999 było to odpowiednio 767,6 i 6,6 mln zł.