PB czyści redakcyjny portfel

Portfel PB znów nie uniknął bolesnej korekty. To dla nas wskazówka, by w większej mierze skupiać się na spółkach w mniejszym stopniu związanych z giełdową koniunkturą.

Od osiągniętego na początku marca szczytu wartość portfela spadła o 7,2 proc. To bolesna korekta, zważywszy że WIG spadł w tym czasie o „jedyne” 3,0 proc. Na wartości straciły wszystkie spółki, a największe straty poniosły Impexmetal (-23,7 proc.) oraz Midas (-17,6 proc.). Ograniczyć skalę przeceny do poniżej 3 proc. udało się ZPUE, Asbisowi, Apatorowi oraz Polnej.

To dobra okazja do przeniesienia środka ciężkości portfela w stronę mniej ryzykownych – a więc i wystawionych na wahania indeksów – spółek. Wzrost gospodarczy w Polsce nieprędko przyspieszy, a rosnący deficyt budżetowy będzie skłaniał rząd do szukania dodatkowych źródeł dochodów. Głównym argumentem przemawiającym w takiej sytuacji za kontynuacją hossy stają się możliwe dalsze obniżki stóp procentowych, które powinny przełożyć się na wzrost wycen. Naszym zdaniem skorzystają na tym jednak głównie najbardziej solidni emitenci.

Zdecydowaliśmy o zamknięciu pozycji na papierach dwóch spółek z wrażliwego na koniunkturę sektora finansowego: Getin Holdingu i Getin Noble Banku. Opierając się na analizie technicznej oceniamy, że obie spółki zakończyły trwające od około 10 miesięcy zwyżki. Dzięki nim udało się nam odrobić wcześniejsze straty na tych inwestycjach. Składamy zlecenia sprzedaży wszystkich akcji na poniedziałkowym otwarciu z limitem równym piątkowemu kursowi zamknięcia.

Tu znajdziesz analizę techniczną wszystkich spółek z Portfela PB -->

Docelowo chcemy też się pozbyć ważących na wynikach portfela papierów Impexmetalu. Ostatnie załamanie było jednak na tyle gwałtowne, że oczekujemy odbicia ze wsparcia w postaci dolnego ograniczenia kanału spadkowego, w którym porusza się kurs. Składamy ważne miesiąc zlecenie sprzedaży pakietu po cenie 2,90 zł za papier.

Postanowiliśmy również wykorzystać ewentualne spadki notowań Asbisu do zwiększenia zaangażowania w tej spółce. Notowania dystrybutora sprzętu IT wykazują znaczne wahania. Nie są one jednak skorelowane z wahaniami indeksów. Przez to niwelują się z wahaniami innych spółek portfelowych, nie wpływając negatywnie na ponoszone przez nas ryzyko. Zachęcają prognozy spółki, mówiące o zwiększeniu tegorocznego zysku nawet o 38 proc. oraz ekspozycja na rosyjskiego konsumenta, który w najbliższych latach powinien w naszej ocenie sięgać do kieszeni chętniej niż konsument polski. Składamy zlecenie kupna papierów spółki za dodatkowe 600 zł co cenie 3,95 zł za papier, ważne przez najbliższy miesiąc.

Tu znajdziesz analizę techniczną wszystkich spółek z Portfela PB -->

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Komitet Inwestycyjny

Polecane