"PB" wyjaśniał sekrety systemów

Grzegorz Wierzbicki
23-04-2003, 00:00

W warszawskim Holiday Inn odbyło się seminarium „Sprawna firma w Unii Europejskiej — informatyczne systemy wspomagające zarządzanie bez tajemnic”. W spotkaniu zorganizowanym przez Klub Wiedzy „Pulsu Biznesu” i Szkołę Główną Handlową wzięli udział przedstawiciele około 300 przedsiębiorstw z różnych branż.

Program seminarium skonstruowano tak, aby wyjaśnić jego uczestnikom powody, dla których warto wdrażać informatyczne systemy wspomagające zarządzanie firmą oraz zaprezentować korzyści wynikające z ich stosowania.

Czym są systemy wspomagające zarządzanie wyjaśnił dr Przemysław Polak z Katedry Informatyki Gospodarczej Szkoły Głównej Handlowej. Zaprezentował ich rodzaje, przykłady zastosowania na różnych szczeblach zarządzania firmą, metody i strategie wykorzystujące systemy oraz czynniki mogące decydować o powodzeniu lub porażce wdrożenia takiego rozwiązania w firmie.

Część poświęconą niezbędnym szkoleniom dla pracowników firmy rozpatrującej możliwość wdrożenia systemu poprowadził Leszek Dancewicz, dyrektor ds. szkoleń i konsultacji w firmie Exact Software Poland. Przedstawił przykłady kursów, które muszą przejść pracownicy korzystający z systemów wspomagających zarządzanie.

Przemysław Kosek, dyrektor sprzedaży systemu J.D. Edwards w firmie Hogart, przekonywał, że zakup i wdrożenie systemu to inwestycja jak każda inna, i że jest obarczona takim samym ryzykiem jak np. budowa budynku.

— O powodzeniu wdrożenia i zwrocie inwestycji w ciągu kilku miesięcy decyduje dokładna analiza rzeczywistych potrzeb przedsiębiorstwa i infromatyzacja tych obszarów działalności firmy, w których zastosowanie narzędzi informatycznych jest rzeczywiście niezbędne do jej rozwoju. Do tego dochodzi wybór właściwych narzędzi i obszarów działania. Wtedy szanse powodzenia przedsięwzięcia znacznie wzrastają — przekonywał Przemysław Kosek.

Prelegenci położyli także duży nacisk na obalenie mitu o konflikcie działania systemów zarządzania z systemami informatycznymi. O tym, że takiego konfliktu można uniknąć, uczestnicy spotkania przekonali się na podstawie wdrożenia systemu Exact Software e-Synergy w firmie HLB Frąckowiak i Wspólnicy. Tomasz Wróblewski, wiceprezes firmy, wytłumaczył, co zdecydowało o zakupie akurat tego systemu. Omówił cechy, którymi powinien charakteryzować się wdrażany system, aby mógł stanowić uzupełnienie dla działającego dotychczas w firmie rozwiązania.

Krzysztof Grzęda z IBM Polska omówił niezbędne dla systemów informatycznych wyposażenie techniczne.

Ostatnim z tematów seminarium były możliwości finansowania wdrożeń systemów wspomagających zarządzanie ze środków pomocowych Unii Europejskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Wierzbicki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / "PB" wyjaśniał sekrety systemów