#PBdosłuchania (Odc. 47): CO SIĘ STAŁO WE WŁOSZECH?

opublikowano: 08-06-2018, 05:54
aktualizacja: 08-06-2018, 05:55

Włochy to dla wielu z nas dolce vita lub dolce far niente. Bo kojarzymy je często głównie z pełnymi słodkiego nieróbstwa wakacjami. Dziś spojrzymy na Italię od strony finansowej, bo dzieje się tam dużo, szczególnie w polityce. A ta ma wielki wpływ na gospodarkę.

No dobrze. Zaczniemy od spojrzenia na to co tak naprawdę dzieje się we Włoszech. Być może tego nie zauważyliście, ale władze przejęły tam partię uznawane za populistyczne: Liga (dawniej Północna) i Ruch Pięciu Gwiazd. Szczegóły naświetli nam politolog z Brukseli, Michał Matlak, który wyjaśni mi też jakie szanse na powrót ma nieśmiertelny Silvio Berlusconi.

To spojrzenie byłoby niepewne bez głosu prawdziwego Włocha, który wyjaśni programy polityczne zwycięskich partii. Sebastiano Giorgi, redaktor naczelny Gazzetta Italia powie nam też czy to co się teraz dzieje w jego kraju to rewolucja czy tylko ewolucja systemu.

A jak ta zmiana wpływa na rynki finansowe przeanalizuje Mikołaj Raczyński z Noble Founds TFI. Zapowiadając powiem tylko, że w przypadku Włoch inwestorzy muszą mieć mocne nerwy.

Które rozładuje dobre jedzenie. W jego poszukiwaniu udałem się do restauracji Casa Italia, prowadzonej przez Roberto Guastallę, dawniej hipisa i esperantystę, który do Polski przybył w 1973 roku, a Polaków karmi od dwudziestu lat. Uwaga, będzie zdradzał kuchenne sekrety.

Na koniec Piotr Góralczyk z Unified API opowie o kulisach współpracy z włoskimi partnerami biznesowymi i o tym co jeszcze polska branża fintechowa może dać światu.

Dlaczego mówimy o Włoszech? Oczywiście ze względu na niedawne wybory i nowy rząd, ale nie tylko. Dokładnie 500 lat temu w Krakowie Bona Sforza wyszła za mąż za Zygmunta zwanego później Starym. W konsekwencji ślubu do Rzeczpospolitej przybyła kolejna fala renesansowych artystów i warzyw. To Bona kazała sadzić sady jabłoni między Pilicą a Warszawą, zakładała miasta, budowała drogi i stała się najbogatszą kobietą w historii Polski. Mówiła, że dukaty leżą u nas na gościńcach, ale skoro Polakom nie chce się po nie schylać, to tym lepiej dla niej.

Więcej o Bonie Sforzy znajdą Państwo na portalu Puls Historii.

A to jest Puls Biznesu do słuchania, przed mikrofonem Marcin Dobrowolski, zapraszam na program.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy