PBG i Rafako w rodzinnych rękach

Żona i dzieci Jerzego Wiśniewskiego mają kwalifikacje, by przejąć stery w spółkach po zmarłym nagle biznesmenie.

W najbliższy piątek zbiorą się rady nadzorcze PBG i Rafako, dwóch giełdowych spółek kontrolowanych przez zmarłego w poniedziałek Jerzego Wiśniewskiego. Posiedzenie obu rad może być okazją do podjęcia decyzji kadrowych, ponieważ przedsiębiorca był też szefem obu firm.

BUDOWAŁ NA EURO:
BUDOWAŁ NA EURO:
Jerzy Wiśniewski był twórcą grupy PBG, która w szczytowym momencie rozwoju, ok. 2012 r., czyli w czasie mistrzostw Europy w piłce nożnej, była gigantem polskiego rynku budowlanego, z kapitalizacją sięgającą 3 mld zł.
Fot. Marek Wiśniewski

Rodzina w biznesie

O śmierci Jerzego Wiśniewskiego poinformowała we wtorek grupa PBG.

„Z głębokim żalem zawiadamiamy, że wczoraj, niespodziewanie, w wieku 62 lat, odszedł od nas Jerzy Wiśniewski” — napisano w komunikacie.

Do Jerzego Wiśniewskiego należało 23,61 proc. akcji PBG, które z kolei kontroluje 43,22 proc. akcji Rafako. Kapitalizacja pierwszej z firm to 49 mln zł, a drugiej — 176 mln zł. Obie działają na rynku szeroko rozumianego budownictwa przemysłowego i energetycznego. Jacek Balcer, rzecznik prasowy PBG, podkreśla, że w zarządach obu firm pracują nadal minimum po dwie osoby, więc organy działają bez przeszkód. Żoną Jerzego Wiśniewskiego była Małgorzata Wiśniewska, wiceprzewodnicząca rady nadzorczej PBG i członkini rady Rafako. Dwójka dzieci też jest związana z rodzinną grupą. Magdalena Wiśniewska-Karwańska, rocznik 1981, jest m.in. prezesem PBG Dom, a Faustyn Wiśniewski, rocznik 1985, członkiem nadzoru PBG.

PBG powstała jako firma rodzinna. Pani Małgorzata Wiśniewska od początku pełniła w jej strukturze odpowiedzialne stanowiska. Również dzieci, po ukończeniu dobrych uczelni, przez lata zdobywały doświadczenie w grupie — podkreśla Jacek Balcer.

Poznańska osobowość

Jerzy Wiśniewski ukończył Politechnikę Poznańską, w 2004 r. uzyskał dyplom Master of Business Administration. Działalność gospodarczą rozpoczął w 1994 r., tworząc przedsiębiorstwo świadczące usługi w branży gazowniczej. Rodzinną firmę rozwinął w grupę kapitałową skupioną wokół przedsiębiorstwa PBG. Jej spółki realizują od 2004 r. największe w Polsce inwestycje na rynku budownictwa gazowego, kubaturowego oraz energetycznego. W 1997 r. został odznaczony Brązową Odznaką Zasłużony dla Górnictwa RP, w 2004 r. — Srebrnym Krzyżem Zasługi. Za prace na rzecz branży górniczej w 2009 r. uzyskał tytuł Generalny Dyrektor Górniczy III Stopnia. W 2009 r. w konkursie As XX-lecia Kapitalizmu w Polsce, organizowanym przez „Puls Biznesu”, został zakwalifikowany do finałowej piątki największych osobowości.

„Odszedł wizjoner, który całe zawodowe życie poświęcił rozwojowi kraju, angażując się w realizację inwestycji istotnych dla Polski. Stawiał czoła wielu wyzwaniom i przeciwnościom. Wielki patriota, który umiłowanie Ojczyzny rozumiał jako ciężką pracę dla jej rozwoju i pomyślności. Odszedł człowiek wielkiego serca, który bez rozgłosu pomagał ludziom, uważając, że dobroczynność jest przywilejem, a nie obowiązkiem. Mecenas sztuki, miłośnik historii, człowiek wielkiej pasji” — napisała w komunikacie grupa PBG.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane