PBP Puławy wchodzi na Białoruś

Krzysztof Maciejewski
opublikowano: 07-07-1999, 00:00

PBP Puławy wchodzi na Białoruś

Do 36 proc. zwiększy swój pakiet akcji w białoruskiej firmie Brieststrojtrans Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Puławy. W ten sposób tworzona w NFI Fortuna grupa budowlana otworzy sobie drogę na rynki wschodnie.

W grudniu ubiegłego roku PBP Puławy w drodze przetargu nabyło 16 proc. akcji budowlanej spółki z Brześcia. Teraz chce wziąć pod kontrolę kolejne 20 proc. kapitału akcyjnego białoruskiej firmy.

Akcje za sprzęt

— Do końca roku wniesiemy aportem sprzęt budowlany, dzięki czemu nasz udział w Brieststrojtransie wzrośnie do 36 proc. — zapowiada Janusz Smaga, prezes zarządu PBP Puławy.

Zarząd Puław będzie dążyć do zdobycia 100 proc. udziałów w brzeskiej spółce. Jednak nie w tym roku. Szacunkowy koszt inwestycji to 5 mln zł. Zakup białoruskiego przedsiębiorstwa może w przyszłości stać się ważnym etapem w drodze na rynki państw byłego ZSRR: Rosji i Kazachstanu.

Wejście Puław na Białoruś jest odświeżeniem dawnej współpracy. W 1992 roku PBP Puławy uczestniczyły w austriackiej inwestycji w Żłobinie, gdzie wybudowano zakłady metalurgiczne.

Na Białorusi działa dziś prawie 300 spółek z polskim kapitałem. Daje to Polsce pierwsze miejsce na liście inwestorów w tym kraju. Zdaniem Victorii Perebejnos, dyrektor Polsko-Białoruskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, Białoruś powinna być atrakcyjnym partnerem.

— Ważna jest zarówno chłonność tego rynku, jak i specjalne strefy ekonomiczne, które oferują podatkowe ulgi dla inwestorów — uważa Victoria Perebejnos.

Największą przeszkodą pozostaje wciąż jednak niewymienialność białoruskiego rubla.

Od Azotów do osiedli

PBP Puławy powstało w 1962 roku, równolegle z rozpoczęciem budowy zakładów azotowych. Przedsiębiorstwo wyspecjalizowało się w budownictwie przemysłowym.

Pod koniec 1995 r. firma weszła w skład portfela NFI Fortuna. Zarząd funduszu rozpoczął tworzenie wokół Puław grupy budowlanej. Jednym z etapów tego procesu było przejęcie Radomskiego Przedsiębiorstwa Robót Instalacyjnych.

Trzy miesiące temu Puławy rozpoczęły działalność developerską. Pierwszą inwestycją mieszkaniową spółki jest osiedle Jelonki- -Ogród na warszawskim Bemowie, które zostanie oddane do użytku w trzecim kwartale 2000 roku.

—- Liczymy na wzrost popytu w tym roku, w związku z zapowiedzianą likwidacją ulg budowlanych — wyjaśnia Janusz Smaga.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Maciejewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PBP Puławy wchodzi na Białoruś