PCW pozostanie na GPW

Tadeusz Stasiuk, Sergiej Greczuszkin
opublikowano: 05-07-1999, 00:00

PCW pozostanie na GPW

ZYSK Z AKCJI: Zdaniem prezesa PCW Pierre Malmartela, istnieje spora szansa zyskownego wykorzystania skupionych akcji. WZA nie chce ich umarzać licząc na możliwość ich odsprzedaży. fot. ARC

Nowy właściciel Polifarbu Cieszyn-Wrocław (PCW), brytyjska grupa Kalon nie zamierza ogłaszać kolejnego wezwania ani nie planuje wycofania polskiej spółki z giełdy.

Do tej pory Kalon nie przedstawił jasnej strategii dla Polifarbu. Z tego względu analitycy obawiają się, czy przejęcie polskiej firmy wyjdzie jej na dobre. Nowy prezes Polifarbu C-W Pierre Malmartel zapowiedział jednak, że zamierzeniem Kalonu jest jak najszybsza integracja zakładów Polifarbu ze strukturami grupy.

— Polifarb na pewno zachowa polską tożsamość. Nie zamierzamy także likwidować żadnego z dwóch zakładów. Mam nadzieję, że pod moim zarządem spółka szybko dopasuje się do pozostałych firm z grupy Totalu, właściciela Kalonu — mówi Pierre Malmartel.

Prezes dodał równocześnie, że Polifarb ma szanse wpasować się ze swoją produkcją w strukturę asortymentową grupy. Budzi to jednak obawy jednego z pytanych analityków.

— Nie jestem aż takim optymistą. Polifarb produkuje farby dekoracyjne, czym w grupie Totala zajmuje się już Kalon. Być może znajdzie on sobie odpowiednią niszę rynkową, która pozwoli na dalszy rozwój firmy. Zapewne jeśli tak się stanie, Polifarb zajmie niższą półkę asortymentową w grupie — tłumaczy analityk.

Cieszyńsko-wrocławski Polifarb zamierza także, wbrew wcześniejszym zapowiedziom Kalonu, rozwijać produkcję farb przemysłowych. Na tym polu może współpracować z inną spółką grupy — Sigma Coating. Na razie nie jest planowana nowa emisja akcji, a środki na inwestycje będą pochodzić z innych źródeł.

Pierwsze pięć miesięcy roku przyniosło niewielką poprawę wyników Polifarbu.

Na koniec maja spółka uzyskała przychody ze sprzedaży wysokości 235,3 mln zł. W porównaniu z rokiem ubiegłym jest to w dalszym ciągu mniej. Jednak na skutek przeprowadzanej reorganizacji i stałego obniżania kosztów, Polifarb uzyskał zysk na poziomie operacyjnym w kwocie 28,8 mln zł (wzrost o 8 proc.). Na poziomie netto wynik nie był już tak dobry i spółka zanotowała zaledwie 0,9-proc. wzrost zysku netto. Zdaniem prezesa Malmartela, obecnie jedną z najważniejszych kwestii jest obniżenie kosztów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Sergiej Greczuszkin

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PCW pozostanie na GPW