PCZ rzuca rękawicę wrocławskiemu NFZ

AT
opublikowano: 26-08-2011, 00:00

Spółka zarzuca oddziałowi ustawianie przetargów. Zawiadomiła prokuraturę, NIK, UOKiK i resort zdrowia.

Spółka zarzuca oddziałowi ustawianie przetargów. Zawiadomiła prokuraturę, NIK, UOKiK i resort zdrowia.

Kolejna spółka rusza na wojnę z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). Po Grupie Nowy Szpital, która pod koniec lipca zaskarżyła decyzję lubuskiego oddziału NFZ w sprawie konkursu na świadczenie usług w zakresie ratownictwa medycznego w rejonie żagańskim i krośnieńskim, przyszła kolej na Polskie Centrum Zdrowia Instytut Medyczny, spółkę z grupy PCZ.

Firma zaskarżyła decyzję dolnośląskiego oddziału NFZ w sprawie konkursu na nocną i świąteczną podstawową opiekę zdrowotną we Wrocławiu Śródmieście.

— NFZ przeprowadził konkurs niezgodnie z prawem, preferując konkretny podmiot — uważa Stanisław Pachołek, wiceprezes PCZ.

Sporny przetarg został ogłoszony na początku roku, a usługi miały być świadczone od marca 2011 r. do końca 2012 r. Wartość kontraktu miała nie przekroczyć 2 mln zł. Wygrało Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu, PCZ zajęło drugie miejsce. Według PCZ, oferta konkurencji była nie tylko gorsza, ale też nie spełniała warunków konkursu.

— Placówka była znacznie gorzej wyposażona i nie spełniała podstawowych kryteriów konkursu: nie miała wystarczającej liczby gabinetów czy specjalistycznych urządzeń — twierdzi Stanisław Pachołek.

— Wygraliśmy konkurs, więc musieliśmy spełniać warunki — ripostuje Grażyna Paszkiet-Wójcik z Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu.

PCZ odwołało się do dyrektora oddziału, a później do prezesa NFZ, którzy odrzucili skargę i zarzuty. W oficjalnym piśmie Wioletta Niemiec, dyrektor dolnośląskiego oddziału NFZ, informuje, że PCZ dostało o prawie 11 punktów mniej niż Pogotowie Ratunkowe. Najwięcej punktów można było zdobyć dzięki cenie i prawdopodobnie ona przechyliła szalę. PCZ się nie poddało i w ubiegłym tygodniu wysłało do wrocławskiej prokuratury rejonowej zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

— Poinformowaliśmy również Najwyższą Izbę Kontroli, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz przesłaliśmy skargę do minister zdrowia — dodaje Stanisław Pachołek.

Według Marcina Szulwińskiego, prezesa Grupy Nowy Szpital, spółki decydują się na taki krok w ostateczności.

— NFZ jest monopolistą —podkreśla prezes Szuliwński.

Branża wskazuje, że tego typu problemy rozwiązałaby pełna jawność konkursów.

— Nie wiemy, dlaczego za pewne obszary dostaliśmy taką, a nie inną liczbę punktów. A brak możliwości porównania z konkurentami budzi tylko podejrzenia — uważa Stanisław Pachołek.

Według Marcina Szulwińskiego, system konkursów NFZ jest wadliwy.

— Trzeba go uszczelnić i zwiększyć nadzór zewnętrzny. Mimo że z roku na rok jest coraz bardziej przejrzysty, nadal wymaga dopracowania —uważa Marcin Szulwiński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AT

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PCZ rzuca rękawicę wrocławskiemu NFZ