Pecety wracają do łask

opublikowano: 21-01-2020, 22:00

Rynek komputerów osobistych w ubiegłym roku wzrósł po raz pierwszy od 2011 r. Pozytywną zmianę odczuli też działający w Polsce dystrybutorzy

W czwartym kwartale ubiegłego roku na świecie sprzedano 70,6 mln szt. komputerów osobistych, co oznacza wzrost o 2,3 proc. rok do roku — wynika ze wstępnych szacunków firmy analitycznej Gartner. W całym ubiegłym roku rynek wzrósł o 0,6 proc., co oznacza, że sprzedano ponad 261 mln szt.

— Rynek komputerów osobistych zanotował wzrost po raz pierwszy od 2011 r., który był napędzany popytem biznesowym na aktualizacje systemu Windows 10, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, regionie EMEA i Japonii — mówi Mikako Kitagawa, starszy analityk Gartnera.

W jego ocenie ubiegłoroczny wzrost mógłby być nawet wyższy, gdyby nie niedobór procesorów Intela, który rozpoczął się w połowie ubiegłego roku. Wsparcie dla Windowsa 7 zakończyło się 14 stycznia. Od tego czasu nie pojawią się aktualizacje systemu i bezpieczeństwa. Wiele firm i instytucji przy tej okazji zdecydowało się więc na zakup nowego sprzętu z nowym systemem operacyjnym.

Osobiste nad Wisłą…

Popyt na komputery osobiste odczuwalny jest także na lokalnym podwórku.

— W IV kw. 2019 r. zauważyliśmy ożywienie tego rynku, dzięki czemu możemy mówić o dwucyfrowej dynamice sprzedaży komputerów. Kwestia końca wsparcia dla systemu Windows 7 oczywiście mogła mieć znaczenie, ale należy również zwrócićuwagę chociażby na ogólny wzrost popytu konsumenckiego — mówi Zbigniew Mądry, członek zarządu ds. handlowych grupy AB.

Dzięki wspomnianemu wzrostowi popytu konsumenckiego i sprzedaży detalicznej dystrybutor jeszcze większy ruch niż w pecetach zanotował w sprzedaży akcesoriów komputerowych, telewizorów, oprogramowania w chmurze, płyt głównych czy drukarek.

— Na każdym z tych rynków sytuacja układała się nieco inaczej, dlatego też do wyciągnięcia szerszych wniosków potrzebna jest głębsza analiza — zauważa członek zarządu AB.

...i w regionie

Ożywienie w komputerach osobistych odnotowała także grupa Asbis, która działa w 26 krajach, w tym w Europie Środkowo-Wschodniej, krajach byłego Związku Radzieckiego oraz regionie Afryki Środkowo-Wschodniej.

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Odnotowaliśmy znaczny wzrost popytu na komputery PC w 2019 r. Mogę dodać, że zanotowaliśmy też znaczny wzrost sprzedaży najlepszych dostępnych na rynku komponentów komputerowych o najwyższych parametrach — mówi Costas Tziamalis, dyrektor ds. relacji inwestorskich Asbisu.

Podobnie jak w przypadku AB to nie komputery osobiste zanotowały w ostatnim kwartale ubiegłego roku największą dynamikę.

— Najwyższą dynamikę wzrostu Asbis odnotował w sprzedaży dwóch głównych marek procesorów. Odnotowaliśmy też znaczny wzrost popytu na smartfony — nowe mode iPhone’ów, które miały swoją premierę 19 września ubiegłego roku, spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem na rynku — mówi szef IR-u Asbisu.

Po trzech kwartałach ubiegłego roku grupa Asbis miała 1,25 mld USD przychodów, czyli 17 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2018 r. W grudniu podtrzymał prognozę całoroczną, która zakłada 1,7-1,9 mld USD przychodów.

Dobre perspektywy

Wszystko wskazuje na to, że ożywienie, jeśli chodzi o komputery stacjonarne, nie jest chwilowe. Gartner zakłada, że wzrost sprzedaży pecetów utrzyma się także w tym roku, nawet po zakończeniu wsparcia dla systemu Windows 7, gdyż wiele firm w regionach rozwijających się, takich jak Chiny, Eurazja i wschodzące regiony Azji i Pacyfiku, nie dokonało jeszcze aktualizacji. Pomimo wspomnianych problemów z chipami trzej najwięksi dostawcy zwiększyli łączny udział w rynku w 2019 r. do najwyższego poziomu, odkąd Gartner zaczął śledzić dane. Lenovo, HP i Dell miały prawie 65 proc. rynku PC w czwartym kwartale 2019 r., w porównaniu z ponad 61 proc. w czwartym kwartale 2018 r. Największą dynamikę wzrostu w IV kw. odnotował Dell (12,1 proc. r/r) i Lenovo (+6,6 proc.). Trzyprocentowy spadek zaliczyły urządzenia Apple.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy