Pekao TFI ma nowego prezesa

opublikowano: 08-07-2018, 22:00

Adam Jenkins wraca do bankowego towarzystwa, drugiego gracza na rynku, który ma szansę wyjść na pozycję lidera

Jeszcze tydzień temu Adam Jenkins kierował spółką inwestycyjną Skyline Investment, której aktywa netto wynoszą niespełna 50 mln zł. 5 lipca przejął stery w Pekao TFI, w którego portfelu są aktywa klientów warte 19,6 mld zł. Dla menedżera taka skala działalności to jednak nie pierwszyzna, bo z towarzystwem związany był już kilka lat temu. Wtedy nie zagrzał długo miejsca — pracował od początku 2012 r. do połowy 2013 r. Miał za zadanie wprowadzić nowoczesne standardy i poprawić wyniki funduszy inwestujących w akcje. To był czas, kiedy konieczna była przebudowa portfeli, mających duże ale niekoniecznie dobre i zyskowne aktywa (m.in. akcje budowlanego bankruta PBG i upadającej sieci delikatesów Bomi).

Adam Jenkins w latach na początku dekady pracował już przez półtora roku w Pekao TFI. Wtedy miał za zadanie zrobić porządek w portfelu akcji, teraz celem jest rozwój oferty produktowej i zwiększenie aktywów.
Zobacz więcej

Powrót:

Adam Jenkins w latach na początku dekady pracował już przez półtora roku w Pekao TFI. Wtedy miał za zadanie zrobić porządek w portfelu akcji, teraz celem jest rozwój oferty produktowej i zwiększenie aktywów. ARC

Teraz Adam Jenkins ma nowe zadania: rozwój oferty produktowej i zwiększenie aktywów funduszy.

— W ścisłej współpracy z Bankiem Pekao będziemy sukcesywnie i dynamicznie rozwijać ofertę produktów inwestycyjnych Pekao TFI. Chciałbym jeszcze bardziej wykorzystać potencjał TFI w budowaniu bliższych relacji z Bankiem Pekao, zarówno w segmencie bankowości prywatnej, detalicznym, jak i dla klientów instytucjonalnych. Wychodząc naprzeciw coraz bardziej wyrafinowanym oczekiwaniom naszych wspólnych klientów, rozbudowana oferta Pekao TFI, dzięki stosownej modernizacji i aktualizacji, będzie jeszcze lepiej dostosowana do ich potrzeb. Naszym wspólnym celem jest osiąganie dobrych wyników inwestycyjnych niezależnie od panującej koniunktury rynkowej — mówi Adam Jenkins.

Nowy szef Pekao TFI karierę zawodową rozpoczął w londyńskim City. W latach 1993-1997 pracował w Coopers&Lybrand(obecnie PWC) jako corporate financier w departamencie fuzji i przejęć. W latach 1997-2011 pełnił funkcję zarządzającego i szefa zespołów — m.in. dla takich firm jak Nomura Asset Management, UBS Asset Management, Invesco Perpetual. Był również założycielem i szefem inwestycji w funduszu hedgingowym Celeste Capital Partners. Jest absolwentem Uniwersytetu Heriot-Watt w Edynburgu, gdzie ukończył kierunek finansei rachunkowość. Posiada także tytuł Chartered Financial Analyst (CFA) oraz Chartered Accountant (CA). Na stanowisku szefa Pekao TFI zastąpił Krzysztofa Lewandowskiego, odwołanego decyzją rady nadzorczej. Z towarzystwem rozstał się też Peter Bodis, nadzorujący pion zarządzania. W zarządzie pozostał natomiast Tomasz Orlik, odpowiedzialny za pion operacji.

W segmencie funduszy rynku kapitałowego (nie zalicza się do nich funduszy sekurytyzacyjnych, nieruchomości i aktywów niepublicznych) Pekao TFI ma 10,8-procentowy udział. Przez ostatni rok aktywa towarzystwa urosły o niespełna 2 mld zł, ale choć oznaczało to wzrost w tempie dwucyfrowym (11 proc.), to rynek urósł nieco szybciej (12 proc.), a jego lider — PKO TFI odskoczył reszcie stawki, zwiększając portfel o ponad jedną trzecią do 28,7 mld zł. Stało się tak głównie dzięki dużej sprzedaży najbezpieczniejszych rozwiązań. Po wchłonięciu na początku czerwca Gamma TFI (dawne KBC TFI) aktywa lidera przekraczają już 33 mld zł. Pekao TFI nie stoi jednak na straconej pozycji, bo rynek jest w trakcie konsolidacji, a Tomasz Kulik, CFO Grupy PZU (największego akcjonariusza Banku Pekao, który jest 100-procentowym właścicielem Pekao TFI) zapowiadał już możliwe połączenie Pekao TFI z TFI PZU (12,2 mld zł aktywów w funduszach rynku kapitałowego), do czego przystawķą mogłoby być jeszcze niewielkie Alior TFI. A to być może nie koniec, bo według informacji „PB", PZU jest obok ING Banku Śląskiego najpoważniejszym kandydatem do przejęcia Union Investment TFI (12,8 mld zł aktywów). TFI myślą o nabraniu masy, bo skala będzie decydować o rentowności biznesu związanego z zarządzaniem aktywów w ramach pracowniczych planów kapitałowych. Ich wprowadzenie rząd zapowiedział na 2019 r.

Pekao TFI to najstarsze towarzystwo funduszy inwestycyjnych na polskim rynku. Od 2017 r. jego jedynym właścicielem jest Bank Pekao, który odkupił 51 proc. udziałów od Pioneer Global Asset Management. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu