Czytasz dzięki

Pelionowi lepiej poza giełdą

opublikowano: 09-10-2017, 22:00

Władze dystrybutora farmaceutycznego uzasadniały wiosenną decyzję o wyjściu z giełdy m.in. „apteką dla aptekarza”. Nie żałują.

Gdy parlamentarne prace nad nowelizacją prawa farmaceutycznego wchodziły w decydującą fazę, warszawską giełdę postanowił opuścić Pelion, jeden z największych dystrybutorów farmaceutycznych w kraju i właściciel najliczniejszej sieci aptek Dbam o Zdrowie (580 placówek własnych i ponad 270 we franczyzie). Wezwanie na akcje spółki ogłosił prezes Jacek Szwajcowski i wiceprezes Zbigniew Molenda. Cena, którą zaoferowali na początku, nie zadowoliła akcjonariuszy finansowych, więc menedżerowie — choć przestrzegali, że sytuacja spółki pogorszy się po wejściu w życie nowego prawa — zdecydowali się ją podnieść. Uzasadniali, że Pelion jako spółka prywatna będzie miał większe możliwości działania na rynku czy choćby utrzymywania stanu liczebnego sieci aptek. Trzy miesiące po wejściu w życie nowego prawa i tydzień po formalnym wykluczeniu z obrotu giełdowego właściciele Pelionu nie żałują decyzji.

NOWY POCZĄTEK: Kierowany przez Jacka Szwajcowskiego Pelion spędził na warszawskiej giełdzie dwie dekady. Prezes podkreśla, że w jego słowniku nie ma słowa „emerytura" i po wyjściu z giełdy zamierza rozwijać firmę, choć przepisy utrudniają mu otwieranie kolejnych aptek.
Zobacz więcej

NOWY POCZĄTEK: Kierowany przez Jacka Szwajcowskiego Pelion spędził na warszawskiej giełdzie dwie dekady. Prezes podkreśla, że w jego słowniku nie ma słowa „emerytura" i po wyjściu z giełdy zamierza rozwijać firmę, choć przepisy utrudniają mu otwieranie kolejnych aptek. Fot. Marek Wiśniewski

— Nie należę do osób, które patrzą wstecz i żałują. Zdecydowana większość naszych akcjonariuszy pozytywnie odpowiedziała na nasze wezwanie, co oznacza, że zaakceptowali zaproponowane przez nas warunki, w tym cenę. Teraz koncentrujemy się na spłacie zadłużenia. Zdecydowaliśmy się, by na powrót stać się spółką prywatną, bo daje nam to większą elastyczność i niezależność. Przede wszystkim jednak działamyw sytuacji, kiedy dużo mówi się, że firmy z branży ochrony zdrowia nie powinny działać dla zysku. Trudno, będąc na GPW, rozwijać firmę w tym duchu, bowiem inwestorzy oczekują przede wszystkim rosnących zysków i zwrotu z inwestycji — mówi Jacek Szwajcowski, prezes Pelionu.

Przedstawiciele Pelionu nie chcą mówić wprost o tym, jak na biznesie firmy, działającej jednocześnie w aptecznym detalu i zaopatrującej niezależnych farmaceutów, odbiły się nowe regulacje. Jacek Szwajcowski podkreśla jednak, że jego zdaniem, zamrożenie rynku i ograniczenie możliwości rozwoju sieci aptecznych nie poprawi sytuacji detalistów.

— W Polsce od dawna ograniczenia prawne uniemożliwiają nam otwieranie nowych aptek. Przepisy tzw. ustawy „apteka dla aptekarza” nie wpłynęły zatem na tę kwestię. Rozumiemy trudną sytuację farmaceutów, ale zła sytuacja ekonomiczna aptek wynika z innych czynników niż własność apteki — mówi Jacek Szwajcowski.

Według niego problemem w Polsce są regulacje, które nie wspierają rozwoju apteki jako miejsca, w którym farmaceuta opiekuje się nad pacjentem i współpracuje z nim.

— Dzięki temu, że mamy aptekę w Londynie, wiemy, jak dużo można zrobić dla pacjenta. Na Zachodzie farmaceuci mają uprawnienia, by pomagać w przypadku mniej poważnych schorzeń. Opieka farmaceutyczna jest tam standardem. Tamtejsze apteki posiadają specjalnie wydzielone pomieszczenia, w których pacjent ma możliwość poufnej rozmowy z farmaceutą o problemach zdrowotnych. Farmaceuci nie tylko udzielają porad dotyczących stosowania i dawkowania leków. Mogą także wykonać szczepienie przeciw grypie, zmierzyć ciśnienie, sprawdzić poziom cholesterolu czy glukozy we krwi. Usługi, które na Zachodzie są standardem, w polskich aptekach praktycznie nie istnieją — mówi Jacek Szwajcowski.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane