Pendolino podrożeje średnio o 17,8 proc.

Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

PKP Intercity podnoszą ceny biletów. To efekt podwyżki cen prądu.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • o ile podrożeją średnio bilety na różne rodzaje pociągów
  • czemu PKP Intrcity musi podnieść ceny

PKP Intercity twierdzą, że dostosowują ceny biletów do aktualnej sytuacji rynkowej. Czytaj - podwyższają ceny ceny. Przejazd pociągami pendolino będzie droższy średnio o 17,8 proc. O 17,4 proc. więcej pasażerowie zapłacą na przejazd ekspresami EIC. Najmniejsze podwyżki dotyczącą cen biletów na składy TLK oraz IC, które kursują w tzw. służbie publicznej, czyli są dotowane z budżetu państwa. Bilety na te pociągi podrożeją o 11,8 proc. Zmiany cen będą obowiązywać od 11 stycznia.

PKP Intercity informują, że zmiana cen biletów to efekt podwyżek cen prądu. “W porównaniu do stycznia 2022 roku cena energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii wzrosła aż o 62,18 proc. Przełoży się to bezpośrednio na znaczący wzrost prognozowanych na 2023 roku opłat za energię czynną, będącą częścią opłat za energię elektryczną trakcyjną” - czytamy w komunikacie spółki.

PKP Intercity, w odróżnieniu od przewoźników lokalnych, nie są objęte przepisami dotyczącymi zamrożonych cen prądu. Mogą skorzystać z nich samorządy, firmy komunalne oraz podmioty świadczące usługi użyteczności publicznej, np. kolejowi przewoźnicy regionalni. PKP Intercity jako przewoźnik dalekobieżny nie mieszczą się w tej definicji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane