Pengab spadł w grudniu

ISBNews
opublikowano: 17-12-2015, 12:34

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł o 4,9 pkt m/m do 17,1 pkt w grudniu, wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego przez firmę badawczą TNS Polska. Rok temu wartość wskaźnika wynosiła 22,7 pkt.

"W grudniu indeks Pengab m/m obniżył się o 4,9 pkt do poziomu 17,1 pkt. Zmiana jest spowodowana tylko i wyłącznie spadkiem indeksu wyprzedzającego, który nie jest równoważony wzrostem bieżących ocen. Wskaźnik wyprzedzający obniżył się m/m o 8,2 pkt do 18,4 pkt. W IV kw. odnotowano wzrost popytu na kredyty, a także poprawę na rynku depozytów zarówno w grupie klientów indywidualnych jak i przedsiębiorców. Jednak w I kw. 2016 r. przewidywane jest znaczne pogorszenie sytuacji na rynku kredytów. Środowisko bankowe przewiduje w perspektywie najbliższego półrocza zmianę trendów na podstawowych rynkach ze wzrostowych na horyzontalne lub spadkowe. Przewidywane jest także pogorszenie sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju, przedsiębiorstw oraz gospodarstw domowych. Ocenia się, że nastąpi wzrost oprocentowania kredytów" - poinformował Marcin Idzik z TNS Polska.

Wskaźnik ocen wzrósł o 1,4 pkt m/m do 15,7 pkt w grudniu, zaś wskaźnik prognoz spadł o 8,2 pkt do 18,4 pkt.

Z raportu wynika, że prognoza sześciomiesięczna sytuacji ekonomicznej nie jest optymistyczna - obniżeniu uległy wszystkie wskaźniki. Największy spadek wskaźnika prognozy odnotowano w przypadku prognozy sytuacji ekonomicznej kraju (-12 pkt proc.) oraz sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych (-10 p.p.). Wskaźnik prognoz sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw spadł o 8 pkt proc.

"Główne zmiany w zakresie prognozy sześciomiesięcznej obserwowane w grudniu to: spadek salda kredytów mieszkaniowych osób indywidualnych (-18 pkt proc.), kredytów konsumpcyjnych (-13 pkt proc.), lokat długoterminowych przedsiębiorców (-12 pkt proc.), salda kredytów inwestycyjnych przedsiębiorców (-8 pkt proc.) i kredytów inwestycyjnych (-7 pkt proc.)" czytamy w raporcie.

Przy prawie niezmienionym wskaźniku ocen sytuacji na rynku kredytów gospodarstw domowych, grudzień przyniósł znaczny spadek prognoz (-11pkt proc.).

TNS podał, że na poziomie szczegółowym najbardziej widoczny jest spadek salda kredytów mieszkaniowych o 5 pkt proc. w stosunku do listopada i o 7 pkt proc. względem grudnia 2014 roku i wzrost salda kredytów zagrożonych o 5 pkt proc. Saldo prognoz kredytów konsumpcyjnych spadło o 20 p.p., kredytów mieszkaniowych o 22 pkt proc. oraz kredytów samochodowych o 10 pkt proc.

"Wskaźnik ocen rynku kredytowego podmiotów gospodarczych utrzymuje poziom zbliżony do listopada, natomiast wskaźnik prognoz obniżył się o 4 pkt proc. m/m. Na poziomie szczegółowym obserwujemy spadek salda kredytów inwestycyjnych o 6 pkt proc., kredytów obrotowych o 5 pkt proc. oraz kredytów zagrożonych o 5 pkt proc." - czytamy dalej.

W grudniu zarówno wskaźnik oceny, jak i prognoz sytuacji na rynku depozytów gospodarstw domowych zanotowały spadek. O ile w przypadku wskaźnika ocen jest to spadek nieznaczny (-2 pkt proc.), o tyle wskaźnik prognoz kontynuuje spadek od września i względem poprzedniego miesiąca obniżył się o 5 pkt proc.

"Bieżący miesiąc przyniósł wzrost wskaźnika ocen rynku depozytów podmiotów gospodarczych o 5 pkt proc. przy jednoczesnym spadku prognoz o 7 pkt proc. Na poziomie szczegółowym widoczny jest wyraźny wzrost salda depozytów terminowych (o 10 pkt proc.). Odnotowano wynoszący 21 pkt proc. spadek salda prognoz dla depozytów bieżących przedsiębiorstw" - czytamy także.

Sondaż został przeprowadzony pomiędzy 2 a 14 grudnia. W badaniu wzięło udział 178 placówek bankowych, reprezentujących różne typy banków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane