Penta idzie pod prąd — w stronę Mordoru

opublikowano: 28-09-2017, 22:00

Podczas gdy coraz więcej firm rozważa wyprowadzkę z warszawskiego Mordoru, Penta Investments otwiera tu biurowiec wart około 45 mln EUR.

D48 to pierwszy obiekt biurowy słowacko-czeskiej grupy inwestycyjnej w Polsce. Budynek powstał na warszawskim Służewcu Przemysłowym i oferuje na wynajem ponad 26 tys. mkw.

PENTA CELUJE W MORDOR: Szacuje się, że budowa D48 kosztowała około 45 mln EUR. Obiekt zaoferuje najemcom ponad 26 tys. mkw. biur na jedenastu kondygnacjach od ulicy Domaniewskiej i ośmiu od ulicy Postępu.
Zobacz więcej

PENTA CELUJE W MORDOR: Szacuje się, że budowa D48 kosztowała około 45 mln EUR. Obiekt zaoferuje najemcom ponad 26 tys. mkw. biur na jedenastu kondygnacjach od ulicy Domaniewskiej i ośmiu od ulicy Postępu. Fot. ARC

— Odpowiada na wszystkie potrzeby firm szukających biura w największej biznesowej dzielnicy Warszawy, oferując m.in. łatwy dostęp do komunikacji miejskiej, duży naziemny parking dla gości i podziemny parking dla najemców, a ponadto duże tereny zielone w obrębie działki i wiele rozwiązań proekologicznych, zapewniających najwyższą efektywność budynkui niższe koszty eksploatacyjne — wymienia Damian Grzywacz, dyrektor zarządzający Penta Investments w Polsce. Oficjalne otwarcie D48 odbyło się wczoraj. Budynek jest obecnie wynajęty w ponad 40 proc., a umowy podpisano m.in. z takimi firmami, jak Smyk, Intrum Justitia, Legrand Polska i Warsztat Kulinarny.

— Jesteśmy w trakcie negocjacji kolejnych umów. Oczekujemy, że w najbliższym czasie poziom wynajęcia znacząco wzrośnie — informuje Damian Grzywacz. Przedstawiciele Penta Investments zapewniają, że wierzą w potencjał warszawskiego Służewca Przemysłowego, jednak wiele wskazuje na to, że już wkrótce straci on pozycję największego obszaru biurowego w Polsce na rzecz prężnie rozwijającej się Woli.

— Podczas intensywnego rozwoju Służewca nie zadbanoo jakość planowania przestrzennego i w efekcie zabrakło spójnej wizji urbanistycznej. Zarówno najemcom, jak mieszkańcom doskwierają korki, brak wystarczającej liczby miejsc parkingowych, ciągów pieszych, atrakcyjnych przestrzeni publicznych i terenów zielonych. Służewiec jest obecnie postrzegany jako miejsce do pracy, działające w godzinach 9-18, a nie zrównoważona, wielofunkcyjna i tętniąca życiem dzielnica miasta — wyjaśnia Anna Górska-Kwiatkowska, dyrektor w dziale powierzchni biurowych Cushman & Wakefield.

Z danych tej firmy wynika, że w najbliższych trzech latach na Służewcu Przemysłowym podaż biur może sięgnąć 100 tys. mkw., jednak niewielki popyt i wysoki wskaźnik pustostanów (ponad 19,3 proc.) powodują, że niektórzy deweloperzy wstrzymują realizację planowanych inwestycji bądź wprowadzają strategię zamianyfunkcji części planowanych inwestycji na budynki mieszkaniowe bądź hotelowe. O przesuwaniu się środka ciężkości biznesowego centrum Warszawy na zachód mówi też Jan Jakub Zombirt, dyrektor w dziale doradztwa strategicznego JLL.

— Katalizatorem zmian na jeszcze do niedawna zaniedbanej Woli była decyzja o budowie II linii metra, która przyspieszyła decyzje inwestycyjne wielu deweloperów biurowych, a w następnym etapie przyciągnęła dużych najemców. W perspektywie następnych kilku lat Woli nie grożą negatywne następstwa braku zrównoważenia rozwoju dzielnicy, które od kilku lat można zaobserwować w rejonie Służewca Przemysłowego. Wynika to m.in. z bardzo dobrej dostępności transportu publicznego, silnej tożsamości lokalnej i dużej dostępności zabudowy mieszkaniowej — uważa przedstawiciel JLL.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu