Penta przejmuje Grupę Nowy Szpital

opublikowano: 22-11-2022, 13:53
aktualizacja: 22-11-2022, 14:11
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Słowacko-czeski fundusz inwestycyjny Penta sfinalizował zakup Grupy Nowy Szpital (GNS) – informują czeskie media.

Należący do Marka Dospivy, ósmego na liście najbogatszych Czechów magazynu „Forbes” (z majątkiem wartym 26 mld CZK) oraz Jaroslava Haščáka, trzeciego najbogatszego Słowaka (860 mln EUR) fundusz inwestycyjny Penta kupił Grupę Nowy Szpital (GNS) – pisze dziennik ekonomiczny „Hospodářské noviny”. Informację potwierdził gazecie Václav Jirků, który odpowiada za biznes zdrowotny Penty.

Medyczny zakup Penty
Medyczny zakup Penty
Słowacko-czeski fundusz inwestycyjny Penta staje się jednym z największych podmiotów na polskim rynku medycznym.
Adobe Stock

GNS to założona i kierowana przez Marcina Szulwińskiego (jest on również głównym współwłaścicielem) firma, która zarządza obecnie 10 szpitalami powiatowymi w województwach kujawsko-pomorskim, lubuskim i małopolskim. Wszystkie one należą do tzw. „sieci szpitali”, czyli systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ).

Nie wiadomo, jaka jest wartość transakcji. Gazeta informuje natomiast, że dzięki przejęciu Penta niemal podwoi swoją obecność na polskim rynku medycznym i stanie się jednym z największych komercyjnych podmiotów w kraju. Zakup wymaga jeszcze zatwierdzenia przez organy antymonopolowe.

Przypomnijmy, że w 2018 r. GNS złożyła prospekt emisyjny i planowała debiut na warszawskiej giełdzie. Rok później wycofała się jednak z tego pomysłu.

Penta jest właścicielem kilka biznesów medycznych. Od 2013 r. należy do niej założony przez Piotra Gerbera EMC Instytut Medyczny. Spółka została przez słowacki czeski fundusz ściągnięta z giełdy. Transakcja opiewała na 195 mln zł.

Oprócz tego do Penty należą przedsięwzięcia medyczne w Czechach i na Słowacji m.in. Penta Hospitals CZ (od 2016 r.), Svet zdravia (od 2012 r.), DÔVERA zdravotná poisťovňa (od 2002 r.) oraz ProCare (od 2006 r.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane