Czytasz dzięki

Pentagon musi wstrzymać miliardowy kontrakt z Microsoftem

  • PAP
opublikowano: 14-02-2020, 08:23

Na wniosek Amazona amerykański sąd federalny nakazał w czwartek Pentagonowi wstrzymać wdrażanie wartego 10 miliardów dolarów kontraktu z koncernem Microsoft na przechowywanie danych w chmurze.

W październiku ubiegłego roku Microsoft wygrał przetarg na obsługę Pentagonu z wykorzystaniem chmury obliczeniowej i sztucznej inteligencji, pokonując kilku rywali, w tym - już na ostatnim etapie - Amazona.

Amazon był uważany za faworyta tego przetargu, jako lider sektora i wykonawca wcześniejszego zamówienia Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) z 2013 r.

W listopadzie Amazon zaskarżył rozstrzygnięcie Pentagonu i złożył wniosek do sądu o tymczasowe wstrzymanie realizacji lukratywnego kontraktu JEDI (Joint Enterprise Defense Infrastructure), twierdząc m.in., że jego oferta została odrzucona na skutek nacisków na Departament Obrony USA ze strony prezydenta Donalda Trumpa, który uważa właściciela i szefa Amazona Jeffa Bezosa za swojego "politycznego wroga".

Jeff Bezos - według magazynu "Forebes" najbogatszy człowiek na świecie - jest także właścicielem dziennika "Washington Post", regularnie krytykującego Donalda Trumpa.

Czwartkową decyzją sądu rozczarowany jest Microsoft.

"Jesteśmy rozczarowani tym dodatkowym opóźnieniem, ale wierzymy, że ostatecznie będziemy mogli zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby nasza armia mogła skorzystać z nowych technologii, których potrzebuje" - powiedział Frank Shaw, wiceprezes koncernu Microsoft.

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane