Pępek regionu

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 28-04-2010, 00:00

Minister skarbu chce, by tuzy światowej finansjery zostały w Polsce dłużej. I wie, jak to zrobić. Wdraża plan integracji.

Morgan Stanley otwiera biuro w Warszawie. Z wielkiej 10 banków inwestycyjnych brakuje już tylko jednego

Minister skarbu chce, by tuzy światowej finansjery zostały w Polsce dłużej. I wie, jak to zrobić. Wdraża plan integracji.

Warszawa? Nigdy tam nie byłem — na takie stwierdzenie nie pozwoli już sobie żaden szanujący się bankier inwestycyjny. Niemal co miesiąc któryś z gigantów światowych finansów ogłasza bowiem wejście do Polski. W styczniu uruchomienie domu maklerskiego i bankowości inwestycyjnej zapowiedział Credit Suisse. Pod koniec marca otwarcie biura w Warszawie ogłosił Goldman Sachs. Wczoraj Morgan Stanley, amerykański gigant, zapowiedział, że wkrótce uruchomi biuro bankowości inwestycyjnej i zostanie członkiem Giełdy Papierów Wartościowych. Dołączą do obecnych w Polsce od lat tuzów (Citi, Deutsche Bank, JP Morgan czy Merrill Lynch). Z dziesiątki największych w branży tabliczki z warszawskich adresem nie ma jedynie Barclays Capital.

— Warszawa w szybkim tempie stała się wiodącym centrum finansowym w Europie Środkowo-Wschodniej. Po tym, jak otworzyła się na globalne rynki finansowe, jest zapotrzebowanie od polskich klientów na usługi bankowości inwestycyjnej i rozwiązania związane z pozyskiwaniem kapitału — tłumaczy Franck Petitgas, szef bankowości inwestycyjnej Morgan Stanley.

Druga faza planu

W ekspresowym tempie realizuje się plan Aleksandra Grada, ministra skarbu, który postanowił upiec dwie pieczenie na jednym ogniu wykorzystując prywatyzacje PZU, Taurona czy Polkomtela nie tylko do pozyskania kapitału, ale też uczynienia z Warszawy regionalnego centrum finansowego. Wyraźnie zasugerował instytucjom, że preferencje będą miały te, które zadomowią się w Polsce. I tak się stało, choć spowodowało to nieco zamieszania na polskim rynku.

— W związku z budową księgi popytu na akcje PZU skontaktował się z nami JP Morgan. Myślałem, że za krajowe instytucje odpowiada PKO BP, a zagraniczne zajmą się szukaniem inwestorów za granicą. Wygląda na to, że powstał kompletny chaos — mówi przedstawiciel jednego z TFI.

Okazuje się, że to nie chaos, ale druga faza planu resortu skarbu.

— Nie ma w tym żadnego chaosu. To przemyślana strategia. Chodzi o integrację zagranicznych instytucji z polskim rynkiem. Chcemy, by zagraniczne banki poznały się z polskimi instytucjami, z kolei PKO BP ma się poznać z instytucjami w Londynie. To element budowania w Warszawie regionalnego centrum finansowego — mówi Krzysztof Walenczak, doradca ministra skarbu.

Szefem polskiego biura Morgan Stanley będzie Marcin Socha, od lat związany z amerykańskim gigantem. Włodarze polskiego rynku kapitałowego z otwartymi ramionami witają amerykańskiego giganta.

Napłynie kapitał

— To, że kolejna z największych światowych instytucji decyduje się otworzyć biuro w Polsce, świadczy o atrakcyjności polskiego rynku i stabilności naszej gospodarki. To również znak, że zaczynamy być postrzegani jako istotne centrum finansowe w Europie Środkowo-Wschodniej — mówi Aleksander Grad.

— To znakomita wiadomość dla naszego rynku. Od pewnego czasu pracujemy nad wnioskiem Morgan Stanley. Do tej pory była mowa o zdalnym członkostwie — tym lepiej, że otworzą biuro w Polsce. To pokazuje, że instytucja chce się związać z Polską. Liczę, że pojawienie się kolejnego znaczącego gracza zwiększy konkurencyjność szczególnie w sferze usług analitycznych dotyczących spółek. Wiąże się to z prestiżem, ale nie tylko — to są globalni pośrednicy i na pewno będą starali się, by biuro na siebie zarabiało, a więc będą prezentowali możliwości inwestycyjne w Polsce — mówi Ludwik Sobolewski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych.

Grzegorz Nawacki

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Pępek regionu