Petrolinvest da na gaz

PJ
opublikowano: 24-03-2011, 00:00

Silurian podpisał pierwszy kontrakt na usługi serwisowe. Stara się o kontrakt na wiercenie przy łupkach.

Silurian podpisał pierwszy kontrakt na usługi serwisowe. Stara się o kontrakt na wiercenie przy łupkach.

Dodatnie przepływy finansowe to główny cel nowej strategii Petrolinvestu. Kluczową rolę ma odegrać rozruszanie przejętej w grudniu spółki Silurian, która specjalizuje się usługach dla firm szukających w Polsce gazu łupkowego. Bertrand Le Guern, prezes Petrolinvestu, zapewnia, ze od stycznia Siluriana prowadzi rozmowy handlowe i jest w kontakcie z głównymi operatorami koncesji na poszukiwania gazu łupkowego. Pierwsze efekty są.

— Firma podpisała jeden kontrakt i prowadzi projekt serwisowy w konsorcjum, którego jest liderem. Polega on na doradztwie i outsourcingu poszukiwań gazu łupkowego — mówi szef Petrolinvestu.

Wiesław Skrobowski, prezes Siluriana, kończy rozmowy o kolejnych umowach usługowych. Kluczowe będzie zdobycie kontraktu na wiercenia. Silurian czeka na przetargi.

— Mamy jeszce trochę czasu. Wiercenia w Polsce na większą skalę operatorzy zapowiadają na przełom 2011 i 2012 r. Ważne, że mamy już zakontraktowane w USA urządzenie wiertnicze. Zielone światło do rozpoczęcia produkcji damy kiedy wygramy przetarg — mówi Wiesław Skrobowski.

Przyznaje, że zakup urządzeń wiertniczych będzie największym wydatkiem. Koszt jednego to 20-30 mln USD (56,8-85,2 mln zł). Firma deklarowała, że do 2013 r. chce mieć dysponować w Polsce pięcioma urządzeniami wiertniczymi. Zapewniała, że wygrany przetarg, przy zaangażowaniu kapitału własnego, umożliwi uzyskanie kredytu. Na pomoc jej przyjdzie Petrolinvest, który chce w kwietniu dostać zgodę akcjonariuszy na podwyższenie kapitału o 200-300 mln zł. Ani prezes Skrobowski ani Petrolinvestu nie ujawniają, ile z tego może zasilić kasę Siluriana.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu