Pfizer ma skuteczną szczepionkę. Na giełdach euforia

opublikowano: 09-11-2020, 13:25

Koncern farmaceutyczny poinformował po zakończeniu dużych testów klinicznych, że jego eksperymentalna szczepionka przeciwko COVID-19 była skuteczna w ponad 90 proc. przebadanych przypadków - pisze Reuters. Informacja wywołała gwałtowną reakcję na giełdach.

Pfizer i niemiecki partner BioNTech SE są pierwszymi producentami leków, którzy przedstawili pozytywne dane z szeroko zakrojonych badań klinicznych szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Firmy farmaceutyczne stwierdziły w oświadczeniu, że do tej pory nie zidentyfikowały żadnych poważnych obaw dotyczących bezpieczeństwa. Chcą ubiegać się o zezwolenie Agencji ds. Żywności i Leków na używanie jej w nagłych przypadkach na terenie USA jeszcze w tym miesiącu.

„Dziś jest wielki dzień dla nauki i ludzkości” - powiedział Albert Bourla, dyrektor generalny firmy Pfizer.

Pfizer i BioNTech zawarły z rządem USA kontrakt o wartości 1,95 mld USD na dostarczenie 100 mln dawek szczepionek począwszy od tego roku. Inni zakontraktowani już odbiorcy to m.in. Komisja Europejska, Wielka Brytania, Kanada i Japonia. Firmy spodziewają się, że wyprodukują 1,3 mld dawek medykamentu w 2021 roku.

Jak powiedzial w premier Mateusz Morawiecki, w środę planowane jest podpisanie umowy z firmami Pfizer i BioNTech SE na dostawę szczepionek na koronawirusa. Polska otrzyma szczepionki w tym samym czasie, co inne kraje UE; chcemy mieć co najmniej 20 kilka milionów szczepionek - podkreślił szef rządu. Czytaj więcej...

Wieści z Pfizera wywołały euforię na rynkach.

Mikołaj Raczyński z Noble Funds TFI tłumaczy, że przyczyną nie jest fakt, że szczepionka została opracowana, ale to, że po badaniach klinicznych wykazano jej 90-procentową skuteczność.

WIG podskoczył w reakcji na doniesienia o szczepionce o ponad 3,5 proc., WIG20 o ponad 4 proc., a najwięcej zyskują te sektory, którym spowolnienie gospodarcze i lockdowny szkodziły najbardziej – banki, odzież i energetyka.

W WIG20 CCC, PKN Orlen i Lotos rosną w dwucyfrowym tempie, a najsłabsze są Allegro i Play.

W odwrocie są natomiast te, które zajęły się produkcją i dystrybucją testów (np. Biomaxima, która traci ponad 10 proc., Inno-Gene tanieje o 20 proc.), produkcją leku na COVID-19 (Biomed taniał o ponad 20 proc.), rękawic ochronnych (Mercator -15 proc.), maseczek (4mass -10 proc.).

Euforia zapanowała także na rynkach zagranicznych – o prawie 5 proc. rósł DAX.

Na początku poniedziałkowej sesji Dow Jones Industrial Average rósł o 1144,5 pkt., czyli 4,0 proc., do 29467,90 pkt. S&P500; rósł o 73,6 pkt, czyli 2,1 proc., do 3583,04 pkt. Nasdaq Composite rósł o 151,43 pkt., czyli o 1,27 proc., do 12046,66 pkt.

Na fali zwiększonego apetytu na ryzyko zyskuje także złoty.

– Informacja o niemal gotowości jednej szczepionki prowadzi do bardzo ciekawej reakcji rynkowej. Można wskazać, że mamy do czynienia z powrotem do normalności. Zyskują przede wszystkim branże, które w największym stopniu były dotknięte pandemią. Warto zwrócić uwagę na sektor hotelarski czy lotniczy. Z drugiej strony tracą wygrane spółki w trakcie pandemii, czyli przede wszystkim spółki technologiczne oraz biotechnologiczne - komentuje Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB DM.

“Szczepionka zmienia b. dużo nawet jeśli chodzi o bieżącą strategię walki ze skutkami Covid i finanse publiczne. Wobec już namacalnych perspektyw powrotu do normalności priorytetem powinno być skuteczne zahibernowanie dotkniętych sektorów” - dodają ekonomiści Banku Pekao.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ARŻ, Reuters, Kamil Zatoński

Polecane