PFR zainwestował w zielone fundusze

opublikowano: 01-02-2023, 14:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W stronę czterech międzynarodowych funduszy venture capital i growth equity popłynął spory kapitał, który w dalszej kolejności trafi, w ramach inwestycji, do spółek rozwijających technologie klimatyczne.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • które fundusze z ramienia PFR będą inwestować w zielone technologie
  • jakie mają doświadczenie na rynku venture capital i private equity
  • jaki jest cel programu PFR Green Hub

PFR Ventures, jednostka działająca w obrębie Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), ogłosiła inwestycje w cztery fundusze venture capital (VC) i growth equity (GE). Umowy z zagranicznymi funduszami Contrarian Ventures, Eurazeo, BeyondNetZero (zarządzanym przez General Atlantic) oraz polskim Montis Capital zostały podpisane jeszcze pod koniec ubiegłego roku. Łącznie popłynęło do nich 250 mln zł (55 mln EUR), a PFR Ventures został wpięty w ich struktury jako tzw. limited partner. Fundusze będą wyszukiwać na rynku spółek realizujących innowacyjne projekty z obszaru climatetech.

Program zielonych inwestycji

Kapitał trafił do funduszy w ramach PFR Green Hub FoF (tzw. fundusz funduszy), czyli części jednego ze strategicznych programów PFR-u, mającego na celu wspieranie transformacji energetycznej kraju - PFR Green Hub. Bartłomiej Pawlak, wiceprezes PFR, podczas konferencji prasowej przypomniał, że PFR Green Hub realizowany jest czterotorowo. Program koncentruje się na inwestycjach bezpośrednich (finansujących tworzenie nowej i modernizację już istniejącej infrastruktury, np. farm wiatrowych), samorządowych (inicjujących np. zmiany w obrębie źródeł ogrzewania), budowie ekosystemu zielonych innowacji (np. poprzez edukację biznesową start-upów). Pozostałym ogniwem są inwestycje pośrednie skierowane do funduszy VC i GE, chętnych inwestować w rozwój młodych, technologicznych spółek.

“Transformacja energetyczna to nie tylko duże inwestycje w infrastrukturę. Każdy innowacyjny produkt lub usługa, który przybliża nas do redukcji emisji, jest na wagę złota. Chcemy stworzyć środowisko dla przedsiębiorców i inwestorów, które pomoże im w rozwijaniu ich pomysłów. W tym celu stymulujemy inwestycje kapitałowe w zielone projekty” – zaznaczył Bartłomiej Pawlak, cytowany w komunikacie.

Małgorzata Walczak, dyrektorka inwestycyjna w PFR Ventures, podkreśliła, że zainteresowanie ze strony funduszy było duże. W procesie naboru zgłosiło się ponad 100 podmiotów. O wyborze czterech, które otrzymały publiczny kapitał, zadecydowała m.in. strategia zróżnicowania obszarów, w jakich działają, czy poziomów, na jakich inwestują w spółki. Wspólnym ich celem jest natomiast wyszukiwanie i wspieranie firm, których aktywność pozytywnie wpływa na rozwój zielonej gospodarki.

Fundusze z kapitałem

BeyondNetZero, jeden z wybranych przez PFR funduszy, inwestuje w spółki w fazie wzrostu mogące “pomóc w osiągnięciu lub przekroczeniu celów klimatycznych dla zerowej emisji”. General Atlantic, w którego obrębie funkcjonuje fundusz, we wrześniu 2022 r. zarządzał aktywami o wartości ok. 300 mld zł (73 mld USD). Lord John Browne, partner zarządzający General Atlantic, zaznaczył, że w obrębie zainteresowań inwestycyjnych funduszu znajdą się m.in. projekty z obszaru gospodarki w obiegu zamkniętym czy innowacje zwiększające poziom dekarbonizacji.

Contrarian Ventures inwestuje natomiast w spółki climatetech na wczesnym etapie rozwoju. W jeden projekt jest gotowy włożyć od ok. 7 mln do blisko 20 mln zł. PFR Ventures dołączył sie do drugiego funduszu Contrariana, o docelowej kapitalizacji blisko 500 mln zł (100 mln EUR; obecnie trwają ostatnie negocjacji z inwestorami, zespół liczy, że fundusz będzie w pełni gotowy jeszcze w tym roku).

– Od 2017 r. rozwijamy nie tyle firmę, co platformę dla przedsiębiorców na wczesnym etapie, która pomaga im uruchamiać nowe biznesy. W climatetech inwestowaliśmy już wówczas, gdy termin ten nie był jeszcze powszechnie używany. Nasze wyniki: jedna na pięć firm z portfela pozyskuje kolejną rundę finansowania - powiedział Rokas Peciulaitis, partner w Contrarian Ventures.

Eurazeo zaś zarządza portfelem aktywów o wartości ponad 150 mld zł (32,4 mld EUR) i zainwestował dotychczas w 530 spółek na różnym poziomie rozwoju. Zespół zarządzający funduszem na doświadczenie także w inwestycjach private equity, private debt, inwestycji w nieruchomości oraz infrastrukturę. PFR Ventures dołączył do funduszu Eurazeo Smart City II.

- Interesuje nas głównie koncepcja smart city. Skupiamy się na energetyce i klimacie, nowej mobilność, logistyce, transformacji otoczenia, w którym mieszkamy i pracujemy, transformacji przemysłu. Chcielibyśmy nawiązać kontakty z nowym pokoleniem przedsiębiorców, nastawionych na rozwój globalny - powiedział Matthieu Bonamy, partner w Eurazeo Smart City Fund.

Lokalny przedstawiciel

Polski Montis Capital inwestuje w spółki z obszarów hardware i software, deeptech oraz climatetech. Łukasz Dziekoński, partner w Montis Capital, przypomniał, że fundusz współpracę z PFR Ventures podejmuje po raz drugi. Wcześniej był finansowany w ramach programu Otwarte Innowacje. Do portfela włączył 10 spółek, z czego cztery oferują rozwiązania wspierające transformację energetyczną i ochronę klimatu.

– W nowym funduszu będziemy się koncentrować wyłącznie na zielonych projektach wywodzących się z rynku polskiego, który najlepiej znamy - zaznaczył Łukasz Dziekoński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane