PGE bada farmy na Wyspach

[MICH]
opublikowano: 14-02-2012, 00:00

Analitycy spekulują, że energetyczna grupa już znalazła chętnego na udziały w Elektrowni Opole.

Partner poszukiwany od zaraz — to jedno z założeń strategii Polskiej Grupy Energetycznej (PGE). Gigant zdecydował, że chce podzielić się ryzykiem inwestycji w Elektrowni Opole w dwa nowe bloki o mocy 900 MW opalane węglem.

— Do Opola mógłby przystąpić partner, który sam przygotowuje się do budowy nowego bloku, ale o gorszych parametrach niż nasz, i dla którego byłaby to bardziej atrakcyjna alternatywa. Jest możliwe, że inwestor, który kupi udziały w opolskiej inwestycji, będzie zarządzał później tym obiektem na zasadzie virtual power plant, czyli decydował o produkcji z przypadającej na niego części elektrowni i samodzielnie dysponował wytworzoną energią — mówi Paweł Skowroński, prezes PGE. Do nabycia są także udziały w starej części opolskiej elektrowni. Ale nie są to transakcje wiązane.

Analitycy nie chcą oficjalnie komentować decyzji spółki. Nieoficjalnie spekulują, że PGE musi już mieć kupca.

— Gdy budowa się rozpocznie, spółce trudno będzie wytłumaczyć potencjalnemu kupującemu, dlaczego chce częściowo wycofać się z inwestycji i ulokować pieniądze gdzie indziej, więc PGE już najpewniej znalazło inwestora — twierdzi anonimowo analityk jednego z domów maklerskich.

Jednak nie tylko węglowym Opolem będzie zajmować się grupa w najbliższej dekadzie. Postawiła m.in. na morski wiatr. Wprawdzie pierwszy prąd z jej morskich farm na polskiej stronie Bałtyku (o mocy 1000 MW) to perspektywa dopiero 2020 r., ale wcześniej PGE może nabrać doświadczenia na zagranicznych wodach.

— W ostatnim czasie wykonywaliśmy audyty dwóch farm brytyjskich. Analizujemy możliwość zakupu udziałów w farmach niemieckich. Są to projekty na różnych etapach budowy, o mocach od 90 do 500 MW. W większości tych projektów rozmawiamy o udziałach mniejszościowych ograniczając ryzyko inwestycyjne — mówi Paweł Skowroński. Konferencje pb.pl

O nowych obowiązkach dostawców energii dowiesz się podczas konferencji „Nowe prawo energetyczne i ustawa o OZE", która odbędzie się 28-29 marca w Warszawie. Szczegóły na stronie www.konferencje.pb.pl oraz 22/333 97 77.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: [MICH]

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu