PGE zabiera się za budowę Opola II

KZ
24-01-2014, 07:47

1 lutego rozpocznie się budowa dwóch nowych bloków energetycznych w PGE Elektrowni Opole. To inwestycja o wartości 11,5 mld zł.

"Ewolucja otoczenia regulacyjnego rynku energii w Polsce i Europie zmienia postrzeganie inwestycji w źródła konwencjonalne" - ocenia zarząd PGE, w którego ocenie inwestycja będzie opłacalna, a przesłanki, które o niej zdecydowały są na tyle mocne, że obniżają  ekspozycję na ryzyko niezadowalającego wykorzystania mocy nowych bloków.

Marek Woszczyk, prezes PGE (Fot: Marek Wiśniewski, "Puls Biznesu")
Zobacz więcej

Marek Woszczyk, prezes PGE (Fot: Marek Wiśniewski, "Puls Biznesu")

- Dodatkowo, wierzymy w długoterminową przewagę konkurencyjną naszej Grupy Kapitałowej dzięki inwestycjom w najbardziej efektywne technologie eksploatowane w oparciu o krajowe zasoby – mówi Marek Woszczyk, prezes PGE.

- Obok już obserwowanych, korzystnych dla inwestycji konwencjonalnych trendów regulacyjnych, oczekujemy stabilnej sytuacji makroekonomicznej w krótkim okresie i niewielkich wzrostów w długim – mówi Dariusz Marzec, ziceprezes zarządu ds. rozwoju PGE.

Zgodnie z porozumieniem z 6 grudnia 2013 r. do umowy z Generalnym Wykonawcą podpisanej 15 lutego 2012 r. Zarząd PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A. podtrzymuje zamiar wydania Polecenia Rozpoczęcia Prac (NTP) w dniu 31 stycznia 2014 r., co umożliwi rozpoczęcie robót budowlanych 1 lutego 2014 r.

Umowa z konsorcjum firm budowlanych Rafako, Polimex-Mostostal i Mostostal Warszawa wraz z Alstom Power na budowę dwóch bloków energetycznych na węgiel kamienny zakłada, że przekazanie do eksploatacji bloku numer 5 nastąpi w III kwartale 2018, a bloku numer 6 w I kwartale 2019 r.

Kluczowe założenia makroekonomiczne projektu:

•    Ceny węgla kamiennego
"Skumulowany roczny wskaźnik wzrostu cen (CAGR) w latach  2016-2030 na poziomie ok. 1,5 proc. Cena paliwa dla Elektrowni Opole wynika z długoterminowej umowy na dostawy z Kompanią Węglową"

•    Polityka klimatyczna
"Cena uprawnień do emisji dwutlenku węgla na poziomie założeń Komisji Europejskiej z dokumentu  Impact Assesment z października 2013 r. (10 euro za tonę w 2020 r., 35 euro za tonę w 2035 r.). Udział odnawialnych źródeł energii w wolumenie sprzedawanej energii na stabilnym poziomie w latach 2020-2030"

•    Zapotrzebowanie na energię
"Prognozy wzrostu gospodarczego Polski do 2018 r. uzasadniają oczekiwanie wzrostu popytu na energię w wysokości 1,5 proc. średniorocznie. Po 2018 r. zakładamy średnioroczny wzrost w wysokości 0,9 proc. (w latach 2005-2013 CAGR zużycia energii elektrycznej w Polsce wyniósł ok. 1 proc.)"

•    Ceny energii elektrycznej
"Oczekujemy CAGR nominalnych cen energii elektrycznej w latach 2016-2030 na poziomie ok. 4,7 proc. Wynika to głównie z oczekiwanego wzrostu cen węgla kamiennego i uprawnień do emisji CO2 i założenia, że nominalna cena energii elektrycznej sięgnie poziomów z 2012 r. po 2020 r"

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / PGE zabiera się za budowę Opola II