PGF powoli odrabia dystans

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 15-10-2001, 00:00

PGF powoli odrabia dystans

Podczas gdy na piątkowej sesji walory największych emitentów notowały korekcyjne spadki, wśród wzrostowych akcji znalazła się Polska Grupa Farmaceutyczna. Największy spośród czterech dystrybutorów leków obecnych na giełdzie nie skorzystał na ostatnich zwyżkach w tym sektorze w takim stopniu jak Farmacol lub Orfe. Dlatego ostatnie wzrosty mogą być odebrane jako niwelowanie dystansu przez Grupę.

O PGF-ie, inwestorom przypomniała ostatnia analiza DM BZ WBK. Specjaliści domu maklerskiego wydali dla akcji tego największego krajowego hurtownika rekomendację kupuj oraz ustalili cenę docelową na poziomie nieco ponad 45 zł. Tymczasem w dniu publikacji raportu, wartość walorów PGF kształtowała się na poziomie 30 zł, co oznacza około 50- -proc. potencjał wzrostu ceny. Na zamknięciu piątkowych notowań cena akcji PGF wyniosła 31,60 zł.

Ogólną pozytywną ocenę sytuacji spółki specjaliści DM BZ WBK uzasadnili m.in. osiąganiem przez PGF najwyższej rentowności operacyjnej wśród polskich dystrybutorów. Analitycy uważają, że dysponując pozycją lidera sektora, spółka jako pierwsza ma szansę stać się obiektem przejęcia i zapoczątkować oczekiwaną od dłuższego czasu falę konsolidacji w branży farmaceutycznej. PGF jest na końcowym etapie restrukturyzacji. Analitycy DM BZ WBK uważają, że zmiana metody zarządzania oraz dalsza integracja grupy powinna zaowocować efektami synergii, których nie uzyskano stosując wcześniejszą metodę zarządzania sieciowego.

W okresie głębokiej dekoniunktury zachowanie walorów dystrybutorów farmaceutyków potwierdza, że ten sektor jest bezpieczną przystanią dla inwestorów. Obecnie w okresie odwilży na GPW, branża ta ma szanse udowodnić, że jest nie tylko schronieniem przed bessą, ale walory jej spółek pozwalają na osiągnięcie satysfakcjonującej stopy zwrotu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PGF powoli odrabia dystans