PGNiG dopięło celu

Urząd antymonopolowy zgodził się, by giełdowa grupa przejęła kontrolę nad Bartimpeksem. To daje jej przewagę w Gas-Tradingu.

Oto decyzja, która przybliża PGNiG do przejęcia kontroli nad polskim odcinkiem gazociągu jamalskiego. Pozornie decyzja jest niejasna: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) ogłosił, że wydał zgodę na przejęcie przez GAS Assets Management (spółka zależna PGNiG) kontroli nad Bartimpeksem, a zatem i nad Gas-Tradingiem. Pod łańcuszkiem nazw spółek widać jednak walkę o kontrolę nad polsko-rosyjską rurą, którą gaz od Gazpromu płynie do Europy Zachodniej.

Wyjaśnijmy. Właścicielami polskiego odcinka gazociągu jamalskiego są Gazprom i PGNiG, którzy mają po 48 proc. udziałów w spółce EuRoPol Gaz, zarządzającej tą rurą i żyjącą z opłat za jego użytkowanie. 4 proc. ma jednak Gas-Trading, w którego akcjonariacie jest PGNiG (43,41 proc.), Gazprom Export (15,88 proc.), polski Węglokoks (2,27 proc.), Wintershall, niemiecki partner Gazpromu (2,27 proc.) i... trzeci aktor w tej rozgrywce, czyli Bartimpex (36,17 proc.), kontrolowany przez spadkobierców polskiego biznesmena Aleksandra Gudzowatego. Komunikat UOKiK pokazuje, że spadkobiercy Gudzowatego najwyraźniej porozumieli się z PGNiG co do ceny za ich pakiet.

A raczej — jak wynika z naszych informacji — co do ceny za kontrolę nad tym pakietem. Nasi rozmówcy, zbliżeni do transakcji, sugerują bowiem, że nie dojdzie do sprzedaży udziałów w Gas- -Tradingu, tylko do zawarcia umowy opisującej „dominację” nad Bartimpeksem. O tym, że to nie klasyczna transakcja, świadczyć może oświadczenie PGNiG.

„Decyzja administracyjna (UOKiK) nie oznacza, że jakakolwiek transakcja została zamknięta” — informuje PGNiG. O niestandardowym modelu tej transakcji pisaliśmy w marcu, do dziś nie otrzymaliśmy komentarza Gazpromu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane