PGNiG ma plan wart miliardy

Anna Bytniewska
14-11-2008, 00:00

Spółka chce uciec przed dyktatem regulatora i rosyjskiego Gazpromu. Na realizację tej strategii wyda nawet 32 mld zł.

Spółka chce uciec przed dyktatem regulatora i rosyjskiego Gazpromu. Na realizację tej strategii wyda nawet 32 mld zł.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) ma strategię rozwoju do 2015 r. Gdyby ktoś doszukiwał się w niej nowatorskich elementów, to się ich nie doszuka. Michał Szubski, prezes spółki, przyznaje, że natchnieniem przy jej tworzeniu były dobre pomysły poprzedników.

Poszukiwania w kraju

Potentat chce być koncernem multienergetycznym: będzie inwestować w elektroenergetykę, chemię i produkcję ciepła. PGNiG w ciągu 8 lat, licząc rok obecny, na realizację strategii chce wydać 25-32 mld zł. Zapewni ona wzrost sprzedaży gazu z około 14 mld do 18,4 mld m sześc. w 2015 r.

— Tak przedstawiona wartość inwestycji jest efektem różnicy zdań wśród członków zarządu co do stopnia agresywności polityki inwestycyjnej — twierdzi Michał Szubski.

40 proc. nakładów PGNiG przeznaczy na poszukiwania ropy naftowej i gazu, ale w kraju. 25 proc. pochłonie segment dystrybucji gazu, 20 proc. inwestycje strategiczne, w tym na akwizycje, 12 proc. — rozbudowa magazynów gazu z 1,6 do 3,8 mld m sześc., a 3 proc. — mniejsze inwestycje.

— 2,5-3 mld zł na inwestycje PGNiG wygospodaruje z własnych zasobów. Przy kapitale własnym wartości 20 mld zł nasze zadłużenie możemy zwiększyć do 10 mld zł. Obecnie w skali całej grupy wynosi ono 200 mln zł. Mamy do dyspozycji dwie linie kredytowe: krótkoterminową wartości 250 mln zł i długoterminową wartości 2 mld zł — twierdzi Sławomir Hinc, wiceprezes spółki.

Z Rosji mniej

Strategia PGNiG obejmuje też udział w projektach mających uniezależnić Polskę od dostaw gazu z Rosji. Spółka potwierdziła więc zainteresowanie udziałem w budowie gazociągu Skanled. Ma już zarezerwowane w nim moce przesyłowe wynoszące 1,7 mld m sześc. gazu rocznie, a chce mieć 3 mld. PGNiG aspiruje również do 1 mld m sześc. mocy przesyłowych rocznie w gazociągu Nabucco, który ma tłoczyć do Europy gaz ze środkowej Azji. Aktualne są też inne projekty: gazociąg Baltic Pipe oraz terminal LNG. Wcześniej jednak PGNiG wybuduje gazociągi międzystemowe łączące Polskę z Niemcami (koniec 2011 r.) i z Czechami (2014 r.). W 2015 r. w portfelu PGNiG 40-45 proc. gazu pochodzić będzie z kierunku wschodniego, a 30 z wydobycia własnego, 30 z północnego i terminala LNG.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / PGNiG ma plan wart miliardy