PGNiG odwoła się od decyzji URE dotyczącej taryfy

Internet Securities
20-06-2006, 16:40

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) odwoła się od decyzji prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE), który odmówił zatwierdzenia nowej taryfy cen gazu. Brak zgody na podwyżki cen tego surowca stawia plany inwestycyjne spółki pod znakiem zapytania, powiedział we wtorek Cyryl Fedorowicz, dyrektor biura taryf PGNiG.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) odwoła się od decyzji prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE), który odmówił zatwierdzenia nowej taryfy cen gazu. Brak zgody na podwyżki cen tego surowca stawia plany inwestycyjne spółki pod znakiem zapytania, powiedział we wtorek Cyryl Fedorowicz, dyrektor biura taryf PGNiG.

W opinii PGNiG, obecnie obowiązująca taryfa nie rekompensuje wzrostu kosztów gazu z importu, a spółka sprzedaje gaz odbiorcom poniżej kosztów jego pozyskania. PGNiG wnioskował o skorygowanie taryfy o 12%.

Na złożenie wniosku PGNiG ma 14 dni. Wniosek za pośrednictwem prezesa URE, który może jeszcze zmienić swoją decyzję, trafi do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

„Porównanie kosztów zakupu gazu z importu w sprawozdaniu finansowym za pierwszy kwartał 2006 roku wskazuje na wzrost kosztów o 58% r/r. W tym samym czasie cena sprzedaży gazu dla odbiorców w Polsce wzrosła o około 32%” – czytamy w komunikacie.

Jak poinformował Fedorowicz, w kwietniu strata wynikająca ze zwiększonych zakupów gazu z importu wyniosła 44 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / PGNiG odwoła się od decyzji URE dotyczącej taryfy