PGNiG otworzyło nową kopalnię gazu ziemnego Lisewo

ISBNews
13-12-2013, 18:38

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) uruchomiło nową kopalnię gazu ziemnego Lisewo w rejonie Poznania, podała spółka. Kopalnia będzie eksploatować gaz trzema odwiertami: Komorze-3k, Lisewo-2k oraz Lisewo-1, z którego rozpoczęto właśnie testowe wydobycie gazu.

"Odwierty udostępniają dwa złoża Lisewo i Komorze. Złoże Lisewo, odkryte w 2011 roku, znajduje się na głębokości ok 3600m. Zasoby wydobywalne złoża określono na poziomie 990 mln m sześc. gazu. Początkowe wydobycie gazu z tego złoża jest planowane na poziomie 50 mln m sześc. rocznie, a planowany czas eksploatacji to 25 lat" - czytamy w komunikacie.

Gaz ze złoża będzie wydobywany dwoma odwiertami; Lisewo-1k i Lisewo -2k, których pełna eksploatacja ma rozpocząć się w drugim kwartale 2014 roku. W odwiercie Lisewo-2k aktualnie trwają testy produkcyjne, podano także.

"Złoże Komorze, odkryte w 2012 roku, znajduje się na głębokości ok. 3800 m. Zasoby wydobywalne złoża oszacowano na ok. 340 mln m sześć. gazu. Wydobycie z tego złoża jest planowane na poziomie 12 mln m sześc. rocznie, a planowany czas eksploatacji to 25 lat. Gaz ze złoża będzie wydobywany otworem Komorze-3, którego pełna eksploatacja ma rozpocząć się w pierwszym kwartale 2014 roku" - czytamy dalej.

Wszystkie trzy odwierty są zlokalizowane na koncesjach PGNiG, których spółka jest operatorem. W ramach umowy o wspólnych operacjach spółka FX Energy posiada 49% udziałów w przedsięwzięciu.

To kolejna kopalnia otwarta przez PGNiG w tym roku. W kwietniu pełną moc produkcyjną osiągnęła jedna z najnowocześniejszych w Europie - kopalnia ropy naftowej i gazu ziemnego Lubiatów. Jest to największa inwestycja w branży wydobywczej w Polsce w ciągu ostatnich lat.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i zagranicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i zagranicą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / PGNiG otworzyło nową kopalnię gazu ziemnego Lisewo