PGNiG szybko uczy się od Gazpromu

Katarzyna Kapczyńska, ABT
04-09-2009, 06:55

Bierz gaz, a jeśli nie, to i tak za niego płać. To nowe zasady rozliczeń gazowego potentata z hutami.

Przez lata rosyjscy dostawcy gazu do Polski testowali zasadę "bierz lub płać". Czy zakontraktowany gaz był wykorzystany czy nie, i tak trzeba było za niego zapłacić. Oburzenie na praktyki Gazpromu było powszechne. Nie trzeba było długo czekać i rodzimy monopolista Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) zasadę braci Rosjan zaczyna stosować także wobec swoich odbiorców.

Na pierwszy ogień poszły huty.

— W sierpniu musieliśmy przedstawić miesięczne prognozy zużycia gazu w całym przyszłym roku. Jeśli dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii zużyjemy go mniej albo okaże się, że z powodu kryzysu będziemy potrzebować mniej niż w prognozie, to i tak będziemy musieli zapłacić za gaz, którego nie odebraliśmy — mówi Henryk Hulin, prezes ArcelorMittal Warszawa.

Do tej pory firmy mogły przedstawiać prognozy zapotrzebowania do końca października, a za nietrafne nie groziły im kary. Teraz będzie inaczej.

— Rocznie zużywamy średnio 25 mln m sześc. gazu. Prognozę zapotrzebowania na przyszły rok już złożyliśmy w PGNiG, ale ze względu na wahania koniunktury i sezonowość produkcji nie jesteśmy w stanie precyzyjnie określić, ile gazu będziemy odbierać rocznie, miesięcznie czy nawet dobowo. Także takie deklaracje teraz trzeba składać do PGNiG. Jeśli wykorzystamy mniej niż 80 proc. zamówionego gazu, to w styczniu kolejnego roku będziemy musieli zapłacić 75 proc. kary, czyli ceny niewykorzystanego paliwa — twierdzi Edward Koźmik, kierownik wydziału obsługi technicznej stołecznej huty.

Warszawska huta i tak jest w niezłej sytuacji, bo przekonała PGNiG do nienakładania kary za wykorzystanie 80 proc. prognozy. Może więc pomylić się aż o 20 proc. Inne zakłady hutnicze nie mają tyle szczęścia, mogą pomylić się tylko o 10 proc.

Więcej w piątkowym "Pulsie Biznesu".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska, ABT

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Górnictwo / PGNiG szybko uczy się od Gazpromu