PGNiG wezwało Gazprom na arbitraż

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo skierowało do Gazpromu i Gazpromu Export wezwanie na arbitraż przed Trybunałem Arbitrażowym z siedzibą w Sztokholmie.

PGNiG informuje, że przedmiotem sporu jest zmiana warunków cenowych kontraktu długoterminowego na zakup gazu ziemnego z 25 września 1996 r.  

- Wskazanie wartości przedmiotu sporu oraz terminu zakończenia sporu nie jest możliwe na obecnym etapie – informuje spółka.

PGNiG uzyskało podstawy do rozpoczęcia postępowania arbitrażowego na początku maja w związku z upływem okresu sześciu miesięcy od daty wniosku o renegocjację warunków cenowych kontraktu. Spółka zwraca uwagę, że przekazanie sporu do arbitrażu nie wyklucza możliwości prowadzenia rozmów na poziomie handlowym i polubownego porozumienia z dostawcą.  

Tydzień temu o możliwości wystąpienia PGNiG o arbitraż mówił prezes spółki, Mariusz Zawisza.

W marcu Interfax donosił, powołując się na dane Gazpromu, że w 2014 r. Polska płaciła za rosyjski gaz 379 USD za tysiąc metrów sześciennych. Średnia dla innych europejskich odbiorców wynosiła 341 USD.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PGNiG wezwało Gazprom na arbitraż