PGNiG wypłaci Skarbowi Państwa 750 mln zł dywidendy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 27-07-2006, 13:23

Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) zdecydowało w czwartek o wypłacie Skarbowi Państwa 750 mln zł dywidendy.

Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) zdecydowało w czwartek o wypłacie Skarbowi Państwa 750 mln zł dywidendy.

Podczas czerwcowego WZA PGNiG, akcjonariusze zdecydowali, że większościowy akcjonariusz PGNiG, czyli Skarb Państwa, otrzyma swoją dywidendę w formie pieniężnej lub rzeczowej.

W czwartek ZWZA zatwierdziło szczegółowy wykaz składników dywidendy niepieniężnej przypadającej Skarbowi Państwa o wartości 681,5 mln zł. Skarb Państwa otrzyma też od PGNiG 68,5 mln zł dywidendy w formie pieniężnej.

Dywidenda niepieniężna dla Skarbu Państwa będzie się składać z: 6 podsystemów wraz z ich częściami składowymi i przynależnościami potrzebnymi do korzystania z tych podsystemów i praw do nakładów poczynionych przez PGNiG SA na środki trwałe w budowie związane z systemem przesyłowym.

68,5 mln zł, czyli różnica pomiędzy ustaloną wysokością dywidendy dla Skarbu Państwa (750 mln zł) a wartością dywidendy niepieniężnej SP otrzyma w formie dywidendy pieniężnej.

Pod koniec maja PGNiG informował, że w formie dywidendy rzeczowej dla Skarbu Państwa przeznaczony 750 mln zł, a w formie dywidendy pieniężnej dla pozostałych akcjonariuszy 135 mln zł.

Dodano wówczas też, że do 2009 roku dywidenda będzie przekazywana SP w formie niepieniężnej, w postaci majątku przesyłowego, który będzie przejmowała spółka Gaz System.

Podczas WZA w czerwcu PGNiG przegłosowało przeznaczenie 885 mln zł na wypłatę dywidendy z zysku za 2005 rok, z czego na dywidendę dla akcjonariuszy mniejszościowych przypadnie 135 mln zł.

Akcjonariusze mniejszościowi mają 900 mln akcji PGNiG, co oznacza, że na jedną posiadaną przez nich akcję przypadnie 15 groszy dywidendy.

Dniem ustalenia prawa do dywidendy jest 27 lipca, a jej wypłata nastąpi 2 października.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / PGNiG wypłaci Skarbowi Państwa 750 mln zł dywidendy