Pharmag kupi dwóch rywali

Burak Artur
opublikowano: 16-02-1999, 00:00

Pharmag kupi dwóch rywali

Gdańska hurtownia zamierza przejąć wybrane Cefarmy

TWÓRCZY FERMENT: Po ruchach konsolidacyjnych Carbo, Cefarmu B i Medicines inne liczące się na rynku hurtownie rozpoczęły rozmowy z kim się da. Ten etap negocjacji wszystkich ze wszystkimi trwa nadal — twierdzi Jerzy Milewski, prezes Pharmagu. fot. ARC

Gdański Pharmag w ciągu kilku najbliższych dni przejmie dwie niewielkie hurtownie farmaceutyków. Rozważa także udział w konsolidacji branży wspólnie z innymi dystrybutorami farmaceutyków.

Jerzy Milewski, prezes i główny akcjonariusz Pharmagu (51 proc. akcji), nie chce ujawniać hurtowni, które wkrótce przejmie, gdyż nie zostały jeszcze dopełnione formalności. Poinformował jedynie, że jedna z nich działa w Warszawie, a druga na północy Polski. Obie firmy osiągają obroty rzędu kilkunastu milionów zł.

Alternatywna grupa

Jednocześnie firma nie wyklucza, że dołączy do jednej z kilku dużych hurtowni tworzących własne grupy. W tym przypadku prezes Pharmagu także nie chce mówić o konkretach. Można się jednak domyślać, że prawdopodobnie chodzi o Polską Grupę Farmaceutyczną lub warszawską firmę Cormay Poland. Istnieje jeszcze inna koncepcja udziału Pharmagu w konsolidacji branży hurtu farmaceutycznego.

— Jesteśmy w bliskich kontaktach z kilkoma hurtowniami. Z tych rozmów może wyłonić się nowa grupa będąca konkurentem PGF i Cormaya. Utworzyć ją może kilka hurtowni reprezentujących sprzedaż rzędu 700 mln-1,2 mld zł — mówi Jerzy Milewski.

W ostatnim przypadku dogodnymi partnerami do rozmów z Pharmagiem z pewnością byłyby katowicki Farmacol oraz warszawski Prosper. Zsumowane przychody ze sprzedaży Pharmagu, Prospera i Farmacolu w 1998 roku przekroczyły 1,3 mld zł. Na razie jednak firmy konkurują ze sobą. Pharmag uruchomi wkrótce w Katowicach centrum logistyczne.

Nie wszystkie Cefarmy

Prezes Pharmagu jest także zainteresowany przejmowaniem Cefarmów, ale podchodzi do tego ostrożnie.

— Uczestniczenie w prywatyzacji państwowych hurtowni na oślep jest ryzykowne i może się okazać, że przyniesie więcej kosztów niż korzyści. Cefarmy nie są jednolitą masą. Wśród nich są firmy lepiej i gorzej zarządzane — mówi Jerzy Milewski.

Jego zdaniem, w grupie atrakcyjnych Cefarmów są firmy z Krakowa, Poznania, Lublina i Bydgoszczy. Cefarm Kraków jest obecnie prywatyzowany i nie brakuje chętnych do jego przejęcia. Cefarmy Poznań i Lublin wraz z grupą kilku innych Cefarmów zamierzają utworzyć jedną firmę Cefarm Polska. Wymieniana przez Jerzego Milewskiego hurtownia bydgoska została przejęta przez spółkę pracowniczą, ale nie rezygnuje z rozmów z potencjalnymi partnerami. Propozycję współpracy Cefarmowi Bydgoszcz składali także inicjatorzy utworzenia Cefarmu Polska.

Artur Burak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Burak Artur

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Pharmag kupi dwóch rywali