PHN idzie w dywersyfikację

opublikowano: 22-03-2018, 22:00

Grupa PHN nadal prężnie rozwija się na rynku biurowym, ale coraz śmielej patrzy także w stronę mieszkań, hoteli i magazynów.

W październiku 2017 r. Polski Holding Nieruchomości (PHN) uzyskał najniższy w swojej historii współczynnik pustostanów, który wyniósł 14,2 proc. W minionych miesiącach grupa zawarła kilka znaczących transakcji, z czego największa dotyczyła wynajęcia przez polski oddział Nokia Solutions and Networks 7 tys. mkw. w warszawskim biurowcu Domaniewska Office Hub.

Zobacz więcej

Maciej Jankiewicz

Fot. ARC

— Obecnie wszystkie nasze nieruchomości klasy A są w pełni skomercjalizowane, podczas gdy średni wskaźnik pustostanów na stołecznym rynku nowoczesnych biur wynosi 11,7 proc. — mówi Maciej Jankiewicz, prezes PHN. W portfelu dewelopera znajduje się 84,6 tys. mkw. powierzchni klasy A. To o 42 proc więcej niż w styczniu 2016 r. Prezes zapowiada, że w kolejnych latach wynik będzie jeszcze lepszy. W 2017 r. ruszyła rozbiórka dziesięciopiętrowego budynku przy ul. Świętokrzyskiej w Warszawie, w miejscu którego powstanie wysokościowiec z 40 tys. mkw. na wynajem. Szacowana wartość inwestycji to 421 mln zł. Przy ulicy Stawki grupa planuje natomiast budowę ośmiokondygnacyjnego biurowca Intraco Prime, który zaoferuje na wynajem 12 tys. mkw. Koszt przedsięwzięcia oszacowano na 155 mln zł. PHN ma w przygotowaniu również biurowiec przy alei Prymasa Tysiąclecia.

Wartość tej inwestycji wyniesie 124 mln zł. Co ciekawe, deweloper nie ograniczy się do Warszawy, np. w Gdyni planuje budowę kompleksu Marina Office o wartości 215 mln zł.

— Trójmiejski rynek rozwija się bardzo szybko. Działa na nim wiele firm międzynarodowych, które zamieniają biura na bardziej nowoczesne — tłumaczy Maciej Jankiewicz.

Potwierdzają to dane firmy Cresa, zgodnie z którymi w 2017 r. absorpcja [ile nowej powierzchni wynajęto — red.] na trójmiejskim rynku osiągnęła rekordowe 79,4 tys. mkw. PHN stawia coraz śmielsze kroki także w innych segmentach rynku. W 2017 r. grupa rozpoczęła budowę dwóch inwestycjimieszkaniowych — kompleksu apartamentów Yacht Park w Gdyni i I etapu osiedla Vis a Vis Wola w stolicy.

— Przygotowujemy kilka kolejnych projektów w Warszawie, Łodzi i Wrocławiu — zapowiada Maciej Jankiewicz.

Na tym nie koniec. Przy alei Wilanowskiej w stolicy grupa planuje kompleks hotelowo- -apartamentowy na 300 pokoi. Pozyskała też pozwolenie na budowę obiektu handlowo-usługowego na warszawskiej Białołęce. Ponadto we współpracy z Hillwood Polska deweloper przymierza się do drugiego etapu inwestycji magazynowej w miejscowości Parzniew na Mazowszu.

— W 2017 r. poprawiliśmy efektywność i wyniki finansowe m.in. poprzez wzrost skorygowanej EBITDA, która wyniosła 52,1 mln zł, czyli o 3,6 proc. więcej niż rok wcześniej. Redukcji uległy koszty utrzymania nieruchomości, które w 2017 r. kształtowały się na poziomie 68,5 mln zł wobec 76,3 mln zł rok wcześniej. W 2018 r. będziemy kontynuować intensyfikację programu inwestycyjnego i poprawę efektywności ekonomicznej — zapowiada Maciej Jankiewicz. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / PHN idzie w dywersyfikację